Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Graf obchodovanie
Ilustračné foto SITA/AP Photo/Richard Drew
26. januára 2018 14:38 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Rast hospodárstva sa má zrýchliť na takmer štyri percentá

Na konci tohto roka by podľa odhadu bankových analytikov mohli ceny na Slovensku rásť vyše 2-percentným tempom.

Hospodárstvo Slovenska by malo v tomto roku rásť o takmer 4 %. Bankoví analytici totiž ponechali svoj odhad rastu slovenského hospodárstva na rok 2018 v januári oproti decembru nezmenený na úrovni 3,9 %. Ako ďalej vyplýva z pravidelného prieskumu Národnej banky Slovenska medzi analytikmi komerčných bánk, oproti decembru nezmenili ani výhľad rastu ekonomiky za rok 2017 na úrovni 3,3 %.

Rast cien by sa mal zrýchliť

Oproti predchádzajúcemu mesiacu však mierne upravili odhad vývoja spotrebiteľských cien. Tohtoročnú koncoročnú harmonizovanú infláciu aktuálne vidia na úrovni 2,1 %, čo je o 0,1 percentuálneho bodu vyššia hodnota, ako odhadovali v decembri. Znamenalo by to zrýchlenie rastu spotrebiteľských cien z vlaňajšej koncoročnej úrovne 1,4 %.

Bankoví analytici zároveň očakávajú pokračovanie rastu zamestnanosti, ktorá by mala v tomto roku stúpnuť o 1,6 % a miera nezamestnanosti by sa mala dostať na 7,3 %. Udržať by sa mal aj silný rast nominálnych miest a to o 4,8 %.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame