Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Graf obchodovanie
Ilustračné foto SITA/AP Photo/Richard Drew
7. júna 2018 9:43 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Rast ekonomiky Slovenska v prvom štvrťroku dosiahol 3,6 %

K ekonomickému rastu v prvom štvrťroku 2018 prispel podľa štatistikov hlavne domáci dopyt, ktorého dynamika sa v porovnaní s prvým kvartálom 2017 zrýchlila o 2,2 percentuálneho bodu na 4,5 %.

Slovenské hospodárstvo v prvom štvrťroku tohto roka vzrástlo o 3,6 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR (ŠÚ), ktorý tak potvrdil rýchly odhad reálneho rastu hrubého domáceho produktu (HDP) z mája. Oproti prvému kvartálu minulého roka tak ekonomika rástla rýchlejšie o 0,6 percentuálneho bodu. Za prvé tri mesiace tohto roka sa na Slovensku vyprodukoval HDP v objeme 20,461 mld. eur, čo v bežných cenách znamenalo nárast o 5,8 %. Medzikvartálne po očistení o sezónne vplyvy sa HDP oproti štvrtému štvrťroku minulého roka zvýšil o 0,9 %.

Výdavky na konečnú spotrebu rástli

K ekonomickému rastu v prvom štvrťroku 2018 prispel podľa štatistikov hlavne domáci dopyt, ktorého dynamika sa v porovnaní s prvým kvartálom 2017 zrýchlila o 2,2 percentuálneho bodu na 4,5 %. Ovplyvnila to tvorba hrubého kapitálu s rastom o 8,8 %, z toho tvorba hrubého fixného kapitálu o 12,5 %. Rástli aj výdavky na konečnú spotrebu medziročne v úhrne o 3,4 %, v tom na konečnú spotrebu domácností o 3,5 %, konečnú spotrebu verejnej správy o 3,1 % a na konečnú spotrebu neziskových inštitúcií slúžiacich domácnostiam o 0,9 %. Zahraničný dopyt vzrástol, ale dynamika jeho rastu bola výrazne miernejšia ako v prvom štvrťroku 2017. Rast vývozu výrobkov a služieb sa medziročne spomalil o 5,8 percentuálneho bodu na 2,4 % a dovozu výrobkov a služieb o 4,5 p. b. na 3,2 %.

Hrubá pridaná hodnota rástla hlavne v stavebníctve

Výkonnosť národohospodárskych odvetví, meraná hrubou pridanou hodnotou, vzrástla v prvom štvrťroku 2018 medziročne o 3 %. Vývoj ovplyvnil rast vo väčšine odvetví, najmä v stavebníctve o 13,6 %. Vyššiu pridanú hodnotu vytvorili aj odvetvia v činnostiach v oblasti nehnuteľností o 11,3 %, informačných a komunikačných činnostiach o 8,7 %, veľkoobchode a maloobchode, oprave motorových vozidiel a motocyklov, doprave a skladovaní, ubytovaní a stravovaní o 5,2 %, verejnej správe, vzdelávaní, zdravotníctve a sociálnej pomoci o 5,9 %, umení, zábave a rekreácii, ostatných činnostiach o 5,1 %, pôdohospodárstve o 2,9 %, priemysle o 0,8 % a v odborných, vedeckých a technických činnostiach o 0,6 %. Pridaná hodnota sa znížila len vo finančných a poisťovacích činnostiach o 24,4 %. Pozitívny trend štatistici zaznamenali aj pri výbere čistých daní z produktov o 9 %.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame