Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze peňaženka
Ilustračné foto. pixabay.com
14. augusta 2018 9:52 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Rast cien v júli dosiahol 2,6 %

Medzimesačne v júli oproti júnu ceny klesli o 0,1 %.

AKTUALIZOVANÉ

V júli boli spotrebiteľské ceny na Slovensku medziročne vyššie o 2,6 %. V priemere za sedem mesiacov sa v medziročnom porovnaní spotrebiteľské ceny v úhrne zvýšili o 2,6 %. Medzimesačne v júli oproti júnu ceny klesli o 0,1 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR (ŠÚ).

Medziročne najvýraznejšie vzrástli ceny v doprave, a to o 6,7 %. Ceny potravín a nealkoholických nápojov stúpli o 3,6 %. V reštauráciách a hoteloch to bolo zvýšenie o 3,5 %, v oblasti rekreácií a kultúry o 2,2 %, v zdravotníctve o 2,1 %. V rámci bývania, vody, elektriny, plynu a ostatných palív, rozličných tovarov a služieb to bol zhodný rast o 2 %. Ceny alkoholických nápojov a tabaku stúpli o 1,6 %, ceny nábytku, bytových zariadení a bežnej údržby domácnosti vzrástli o 1,5 %. Ceny v kategórii odevy a obuv sa zvýšili o 1,4 %, vo vzdelávaní to bol rast o 0,9 %. Klesli ceny za pošty a spoje o 2 %.

Doprava zdražela aj medzimesačne

Na medzimesačnej báze klesli ceny potravín a nealkoholických nápojov o 1,1 %, alkoholických nápojov a tabaku o 0,4 %, ceny v kategórii odevy a obuv sa zvýšili o 1 %, ceny dopravy stúpli o 0,1 %, rozličných tovarov a služieb o 0,4 %. Vzrástli ceny bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív o 0,2 %, zdravotníctva o 0,2 %, rekreácií a kultúry o 1 %, hotelov, kaviarní a reštaurácií o 0,4 %. Na nezmenenej úrovni ostali ceny vzdelávania, pôšt a telekomunikácií a ceny v oblasti nábytku, vybavenia domácnosti a bežnej údržby domu.

Inflácia by mala presahovať 2 %

K spomaleniu medziročnej inflácie prispelo podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka najmä zvoľnenie medziročného rastu cien potravín. Tie už tradične v úvode leta klesajú, keď lacnejú ceny sezónnych potravín – zeleniny a ovocia. „Inak tomu nebolo ani v tomto roku, sezónny efekt bol však výraznejší ako pred rokom. Minulý rok bol efekt posunutý viac na august, ceny v júli dokonca mierne rástli pod vplyvom vyšších cien mlieka,“ konštatuje analytik. To sa podľa Koršňáka prejavilo aj na citeľnejšom spomalení dynamiky medziročného rastu cien potravín.

Koršňák očakáva, že medziročná inflácia by sa mala v auguste stabilizovať. „Celková inflácia na Slovensku by tak mala ostať bezpečne ukotvená nad úrovňou 2 % aj po zvyšok roka, či v budúcom roku,“ dodal Koršňák. Inštitút finančnej politiky očakáva infláciu na celý rok na úrovni 2,5 %. Slovenská sporiteľňa takisto očakáva, že inflácia by v tomto roku mohla dosiahnuť priemer 2,5 %, rovnaký údaj odhaduje aj Národná banka Slovenska.

Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblastí daní, v júli dosiahla 2,9 %. Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, dosiahla 2,6 %.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame