Rast cien sa začiatkom roka zrýchlil

15. februára 2017 9:32
SITA
Euro bankovky peniaze
Ilustračné foto. pixabay.com

Medziročne rástli najmä ceny v doprave a v zdravotníctve o takmer 5 %.

Rast cien na Slovensku akceleruje. Po tom, čo v decembri po troch rokoch inflácia prvýkrát vykázala kladné úrovne, keď dosiahla 0,2 %, v januári už ceny medziročne rástli o 0,7 %. Už tento mierny rast cien je tak najvyšší od septembra 2013. Rovnako sa zrýchlil rast spotrebiteľských cien v medzimesačnom porovnaní, keď v januári oproti decembru tovary a služby zdraželi o 0,3 %. V decembri oproti novembru ceny stúpli o 0,1 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR (ŠÚ). 

V medziročnom porovnaní vzrástli najmä ceny v doprave o 4,9 % a v zdravotníctve o 4,6 %. Zdraželi aj alkoholické nápoje a tabak a reštaurácie a hotely zhodne o 2 %, vzdelávanie o 1,9 %, potraviny a nealkoholické nápoje o 1,4 %, rekreácia a kultúra o 1,3 %, rozličné tovary a služby o 1,1 % a pošty a spoje o 0,6 %. Naopak klesli ceny za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a ostatné palivá o 1,9 %, ceny odevov a obuvi o 0,7 % a ceny za nábytok, bytové zariadenie a bežnú údržbu domácnosti o 0,2 %.

Ceny v zdravotníctve rástli aj medzimesačne

Medzimesačne vzrástli ceny zdravotníctva o 2,4 %, potravín a nealkoholických nápojov o 1,9 %, dopravy o 1,5 %, alkoholických nápojov a tabaku o 1,3 %. Oproti decembru v januári zdražela aj rekreácia a kultúra a reštaurácie a hotely zhodne o 0,5 %, rozličné tovary a služby o 0,4 %, nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domácnosti o 0,3 % a vzdelávanie o 0,1 %. Na druhej strane v medzimesačnom porovnaní klesli ceny odevov a obuvi o 2,4 % a ceny za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a ostatné palivá o 1,2 %. Na decembrovej úrovni zostali ceny za pošty a spoje.

Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblastí daní, v januári dosiahla už 1,3 %, kým v decembri predstavovala 0,9 %. Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, dosiahla v januári rovnako 1,3 %, kým v decembri bola na úrovni 0,9 %. V medzimesačnom porovnaní bola jadrová inflácia v januári na úrovni 0,8 %, čistá inflácia bola 0,5 %.

Odporúčané články

Čo si o tom myslíte?

Podobné články