Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peňaženka, peniaze,
Ilustračné foto. pixabay.com
13. júla 2018 9:27 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Rast cien sa v júni zrýchlil na 2,8 %

V prvom polroku ceny na Slovensku stúpli o 2,6 %.

V júni boli spotrebiteľské ceny na Slovensku medziročne vyššie o 2,8 %. Oproti máju sa tak ich rast zrýchlil o 0,2 percentuálneho bodu. V priemere za celý prvý polrok tak ceny na Slovensku stúpli o 2,6 %. Medzimesačne v júni oproti máju ceny vzrástli o 0,1 %, kým v predchádzajúcom mesiaci stagnovali. Informoval o tom Štatistický úrad SR (ŠÚ).

Najviac zdražela doprava

Medziročne najvýraznejšie rástli ceny v doprave, a to o 6,5 %. Zvýšili sa tiež ceny potravín a nealkoholických nápojov o 4,8 %, zdraželi reštaurácie a hotely o 3,2 %, rozličné tovary a služby o 2,6 %, rekreácia a kultúra o 2,3 % a alkoholické nápoje a tabak a zdravotníctvo zhodne o 2,2 %. Vyššie boli aj ceny za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a ostatné palivá o 1,9 %, odevy a obuv o 1,5 % a nábytok, bytové zariadenie a bežnú údržbu domácnosti a vzdelávanie zhodne o 0,9 %. Klesli len ceny za pošty a spoje o 2 %.

Na medzimesačnej báze vzrástli najmä ceny za potraviny a nealkoholické nápoje o 0,5 % a alkoholické nápoje a tabak a dopravu zhodne o 0,3 %. V júni oproti máju zdraželi však aj nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domácnosti a zdravotníctvo zhodne o 0,2 %, odevy a obuv a bývanie, voda, elektrina, plyn a ostatné palivá ako aj rekreácia a kultúra a reštaurácie a hotely zhodne o 0,1 %. Nižšie oproti máju boli ceny za pošty a spoje o 2,1 % a ceny vzdelávania o 0,2 %. Na májovej úrovni zostali ceny rozličných tovarov a služieb.

Zrýchlila sa aj jadrová inflácia

Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblastí daní, v júni dosiahla 3,2 %, kým v máji predstavovala 3 %. Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, dosiahla v júni 2,6 %. V máji bola na úrovni 2,4 %. V medzimesačnom porovnaní bola jadrová inflácia v júni na úrovni 0,2 % a čistá inflácia bola vo výške 0,1 %.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame