Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze, peňaženka,
Ilustračné foto. pixabay.com
18. decembra 2017 9:36 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Rast cien sa s blížiacim sa koncom roka zrýchľuje

Medziročne najvýraznejšie rástli ceny potravín a nealkoholických nápojov.

Rast spotrebiteľských cien sa podľa harmonizovaných údajov Európskej únie na Slovensku v novembri zrýchlil. Harmonizovaná inflácia totiž dosiahla 2,1 %, čo oproti októbru znamenalo nárast o 0,3 percentuálneho bodu. Priemerná ročná miera inflácie tak v novembri dosiahla 1,2 %. Na medzimesačnej báze rástli ceny v novembri oproti októbru rovnako ako mesiac predtým o 0,3 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR (ŠÚ).

Klesli ceny bývania, vody, elektriny a plynu

Medziročne najviac zdraželi potraviny a nealkoholické nápoje o 6,5 %. Oproti vlaňajšiemu novembru sa zvýšili aj ceny dopravy o 3,9 %, zdravotníctva a hotelov, kaviarní a reštaurácií zhodne o 2,4 %, alkoholických nápojov a tabaku a rozličných tovarov a služieb rovnako o 2,2 % či rekreácie a kultúry o 1,9 %. Zvýšili sa však aj ceny vzdelávania o 1,1 % a odevov a obuvi o 0,6 %. Naopak klesli ceny bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív o 1,8 % a nábytku, vybavenia domácnosti a bežnej údržby domu o 0,5 %. Stagnovali iba ceny pôšt a telekomunikácií.

V medzimesačnom porovnaní v novembri oproti októbru najrýchlejšie rástli ceny dopravy, a to o 0,9 %. Nasledovali ceny potravín a nealkoholických nápojov s rastom o 0,8 %, rozličných tovarov a služieb o 0,4 % a odevov a obuvi o 0,3 %. Zdraželi hotely, kaviarne a reštaurácie o 0,2 % a bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá o 0,1 %. Na druhej strane klesli iba ceny alkoholických nápojov a tabaku o 0,1 %. Bez zmeny oproti októbru zostali ceny nábytku, vybavenia domácnosti a bežnej údržby domu, zdravotníctva, pôšt a telekomunikácií, rekreácie a kultúry a vzdelávania.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame