Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nákup, obchod, košík, potraviny
Ilustračné foto. pixabay.com
13. decembra 2017 9:42 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Rast cien sa priblížil už k dvom percentám

V novembri ceny na Slovensku medziročne stúpli o 1,9 %.

Ceny na Slovensku zrýchlili tempo rastu aj v novembri. V jedenástom mesiaci dosiahla totiž medziročná inflácia meraná národnou metodikou 1,9 %, pričom v októbri to bolo 1,7 %. V priemere za jedenásť mesiacov v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2016 sa spotrebiteľské ceny v úhrne zvýšili o 1,3 %. Medzimesačne sa ceny v novembri oproti októbru zvýšili o 0,3 %, pričom rovnakým tempom rástli aj v októbri. Informoval o tom Štatistický úrad SR (ŠÚ).

Najviac zdraželi potraviny a nealkoholické nápoje

Na medziročnej báze vzrástli ceny potravín a nealkoholických nápojov o 6,5 %. Ceny dopravy stúpli o 3,9 %, reštaurácií a hotelov o 2,4 %, alkoholických nápojov a tabaku, zdravotníctva, rozličných tovarov a služieb zhodne o 2,2 %. Ceny v rámci rekreácie a kultúry sa zvýšili o 1,9 %, vo vzdelávaní to bol rast o 1,1 %, ceny odevov a obuvi sa zvýšili o 0,6 %. Klesli ceny za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a ostatné palivá o 1 %, za nábytok, bytové zariadenie a bežnú údržbu domácnosti o 0,5 %. Nezmenili sa ceny za pošty a spoje.

Ceny v doprave stúpli o takmer percento

V medzimesačnom porovnaní vzrástli ceny v doprave o 0,9 %, potraviny a nealkoholické nápoje zdraželi o 0,8 %, rozličné tovary a služby o 0,4 %, odevy a obuv o 0,3 %, reštaurácie a hotely o 0,2 %, bývanie, voda, elektrina, plyn a ostatné palivá o 0,1 %. Znížili sa ceny alkoholických nápojov a tabaku a v zdravotníctve zhodne o 0,1 %. Na úrovni predchádzajúceho mesiaca zostali ceny v odboroch nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domácnosti, pošty a spoje, rekreácia a kultúra, vzdelávanie.

Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblastí daní, v novembri dosiahla 2,8 %, kým v októbri predstavovala 2,5 %. Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, dosiahla v novembri 1,7 %. V októbri bola na úrovni 1,4 %.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame