Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Rast cien o 1 % potvrdili aj harmonizované údaje

Euro bankovky peniaze
Ilustračné foto. pixabay.com

Priemerná ročná miera inflácie ku koncu júna dosiahla 0,3 %.

Spotrebiteľské ceny na Slovensku v júni stúpli o 1 %. Potvrdili to aj údaje o inflácii meranej harmonizovaným indexom Európskej únie (HICP), ktoré zverejnil Štatistický úrad SR v pondelok. Mesiac predtým dosiahla harmonizovaná inflácia 1,1 %. Priemerná ročná miera inflácie tak ku koncu júna dosiahla 0,3 %. Medzimesačne ceny podľa harmonizovaného indexu v júni stagnovali, kým v máji oproti aprílu rástli o 0,3 %.

V medziročnom porovnaní najrýchlejšie rástli ceny potravín a nealkoholických nápojov, ktoré stúpli o 3,5 %. Nasledovali ceny v zdravotníctve, ktoré sa zvýšili o 2,7 %, ceny rozličných tovarov a služieb stúpli o 2,4 %, hotelov, kaviarní a reštaurácií o 2,2 % a dopravy o 2 %. Medziročne zdraželi aj alkoholické nápoje a tabak o 1,9 %, vzdelávanie o 1,4 % a pošty a telekomunikácie a rekreácia a kultúra zhodne o 0,4 %. Naopak klesli hlavne ceny bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív o 2,8 % a tiež odevov a obuvi o 0,4 %. Bez zmeny zostali ceny nábytku, vybavenia domácnosti a bežnej údržby domu.
Ceny v doprave klesli o 0,7 %
Medzimesačne zdraželi najmä rozličné tovary a služby, ktorých ceny oproti máju stúpli o 0,5 %. Vyššie boli aj ceny hotelov, kaviarní a reštaurácií o 0,4 %, potravín a nealkoholických nápojov o 0,3 % a nábytku, vybavenia domácnosti a bežnej údržby domu o 0,2 %. V júni oproti máju klesli ceny dopravy o 0,7 %, rekreácie a kultúry o 0,6 %, odevov a obuvi o 0,3 %, alkoholických nápojov a tabaku o 0,2 % a bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív a vzdelávania zhodne o 0,1 %. Na rovnakej úrovni ako v máji zostali ceny v zdravotníctve a pôšt a telekomunikácií.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 17. júla 2017 11:16Zdroj SITA

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...