Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro bankovky peniaze
Ilustračné foto. pixabay.com
17. júla 2017 11:16 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Rast cien o 1 % potvrdili aj harmonizované údaje

Priemerná ročná miera inflácie ku koncu júna dosiahla 0,3 %.

Spotrebiteľské ceny na Slovensku v júni stúpli o 1 %. Potvrdili to aj údaje o inflácii meranej harmonizovaným indexom Európskej únie (HICP), ktoré zverejnil Štatistický úrad SR v pondelok. Mesiac predtým dosiahla harmonizovaná inflácia 1,1 %. Priemerná ročná miera inflácie tak ku koncu júna dosiahla 0,3 %. Medzimesačne ceny podľa harmonizovaného indexu v júni stagnovali, kým v máji oproti aprílu rástli o 0,3 %.

V medziročnom porovnaní najrýchlejšie rástli ceny potravín a nealkoholických nápojov, ktoré stúpli o 3,5 %. Nasledovali ceny v zdravotníctve, ktoré sa zvýšili o 2,7 %, ceny rozličných tovarov a služieb stúpli o 2,4 %, hotelov, kaviarní a reštaurácií o 2,2 % a dopravy o 2 %. Medziročne zdraželi aj alkoholické nápoje a tabak o 1,9 %, vzdelávanie o 1,4 % a pošty a telekomunikácie a rekreácia a kultúra zhodne o 0,4 %. Naopak klesli hlavne ceny bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív o 2,8 % a tiež odevov a obuvi o 0,4 %. Bez zmeny zostali ceny nábytku, vybavenia domácnosti a bežnej údržby domu.
Ceny v doprave klesli o 0,7 %
Medzimesačne zdraželi najmä rozličné tovary a služby, ktorých ceny oproti máju stúpli o 0,5 %. Vyššie boli aj ceny hotelov, kaviarní a reštaurácií o 0,4 %, potravín a nealkoholických nápojov o 0,3 % a nábytku, vybavenia domácnosti a bežnej údržby domu o 0,2 %. V júni oproti máju klesli ceny dopravy o 0,7 %, rekreácie a kultúry o 0,6 %, odevov a obuvi o 0,3 %, alkoholických nápojov a tabaku o 0,2 % a bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív a vzdelávania zhodne o 0,1 %. Na rovnakej úrovni ako v máji zostali ceny v zdravotníctve a pôšt a telekomunikácií.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies