Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dolár, usa, amerika, peniaze
Ilustračné foto. pixabay.com
8. februára 2018 15:15 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Rabobank v USA zaplatí vyše 368 mil. USD

Podľa amerického rezortu spravodlivosti Rabobank postupy proti praniu špinavých peňazí nedodržala, hoci dostala opakované vnútorné upozornenia na podozrivé transakcie v pobočkách pri mexických hraniciach.

Dcérska firma holandskej banky Rabobank súhlasila so zaplatením viac ako 368 mil. USD s cieľom urovnať obvinenie z prania špinavých peňazí v USA. Firma zároveň priznala, že sa snažila mariť vyšetrovanie amerických úradov. USA uviedli, že banka „sa rozhodla pozerať inam“, keď realizovala transakcie v miliónoch dolárov, ktoré naznačovali kriminálnu aktivitu. Informuje o tom britský portál bbc.com.

Prípad, ktorým sa zaoberal federálny súd v San Franciscu, sa týkal transakcií v rokoch 2009 až 2012. Americké ministerstvo spravodlivosti uviedlo, že Rabobank dostala opakované vnútorné upozornenia na podozrivé transakcie zo strany „vysoko rizikových“ klientov v pobočkách pri mexických hraniciach. Napríklad istí klienti vybrali ročne viac ako 1 mil. USD v hotovosti v malých čiastkach, aby sa vyhli podrobnejšiemu skúmaniu. Banka sa však namiesto prešetrovania a dodržiavania postupov proti praniu špinavých peňazí rozhodla pre vytvorenie zoznamu „overených“ klientov, ktorých transakcie neskúmala. Tento zoznam sa za tri roky rozrástol z menej ako desať na vyše tisíc klientov, konštatuje bbc.com.

Rabobank porušenia postupov označila za „poľutovaniahodné a neprijateľné“. „Rabobank je úplne zaviazaná podnikaniu s najvyššou úrovňou bezúhonnosti, čo zahŕňa striktné dodržiavanie všetkých platných zákonov, predpisov a štandardov na všetkých trhoch, na ktorých pôsobí,“ uviedol vo vyhlásení Wiebe Draijer, predseda správnej rady spoločnosti Rabobank.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame