PwC: Najväčšou hrozbou v bankovníctve je na Slovensku regulácia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Zákon, právo
Ilustračné foto pixabay.com

Ďalšími hrozbami sú podľa prieskumu PwC makroekonomické prostredie, cena rizika a politické zásahy.

Na Slovensku je najväčšou hrozbou v bankovníctve regulácia. Vyplýva to z prieskumu Banking Banana Skins 2015, ktorý realizuje Centrum pre štúdium finančných inovácií (CFTI) v spolupráci so spoločnosťou PwC. Podľa vyjadrení respondentov prichádzajúce podnety z EÚ sú na lokálnej úrovni zavádzané s možno zbytočnou prísnosťou. Na druhom mieste v prieskume medzi slovenskými bankármi skončila hrozba makroekonomického prostredia, na treťom mieste to bola cena rizika a na štvrtom politické zásahy.
Na piatom mieste je kriminalita
Kriminalita, ako ohrozenie pre bankový trh, nie je považovaná na Slovensku za takú dramatickú hrozbu. Aj keď respondenti uviedli podľa výsledkov prieskumu obavy z rastu počítačovej kriminality, toto ohrozenie obsadilo na Slovensku až piatu priečku. Podľa jedného z respondentov je nevyhnutné, aby finančné inštitúcie investovali do systémov ochrany proti podvodom v reálnom čase.
Znepokojenie je nižšie než vo svete
Slovenskí bankoví manažéri sú menej znepokojení ako bankári vo svete. „Úroveň znepokojenia“ slovenských respondentov dosiahla na stupnici 1 až 5 skóre 2,99 bodu. To je nižšia hodnota v porovnaní so skóre 3,10 bodu získaným na základe odpovedí účastníkov prieskumu z iných krajín sveta.

Na druhej strane slovenskí bankári sa cítia byť menej pripravení než zahraniční bankári. Pri otázke: Ako sú, podľa vášho názoru, banky pripravené riešiť riziká, ktoré ste identifikovali?“ slovenskí respondenti dosiahli skóre 2,91 bodu. Ostatné krajiny sveta pritom dosiahli 3,13 bodu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia