Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dokumenty, zmluva
Ilustračné foto. pixabay.com
15. apríla 2019 13:28 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

PSS zaznamenala v prvom štvrťroku zvýšený záujem o stavebné sporenie

Počet nových zmlúv v prvom štvrťroku medziročne vzrástol o 11,6 %, ich objem stúpol o takmer 23 %.

O sporenie v systéme stavebného sporenia v Prvej stavebnej sporiteľne (PSS) mali Slováci tento rok väčší záujem ako vlani. V medziročnom porovnaní sa počet nových zmlúv v prvom štvrťroku zvýšil o 11,6 % na takmer 31 tisíc. Ešte vyšší nárast možno sledovať v objeme cieľových súm novouzatvorených zmlúv. Kým za prvé tri mesiace vlaňajška to bolo 499,37 mil. eur, tento rok 611,88 mil. eur. Ide o takmer 23-percentný nárast.

Najúspešnejším mesiacom v tomto roku je zatiaľ podľa vyjadrení Prvej stavebnej sporiteľne február. O novú zmluvu o stavebnom sporení v PSS prejavilo záujem 11 123 klientov, čo je oproti vlaňajšiemu februáru 14-percentný nárast. V januári počet zmlúv stúpol oproti rovnakému obdobiu minulého roka o 9 % a v marci o 11 %.

Darilo sa aj detskému sporeniu

Darilo sa podľa spoločnosti aj detskému stavebnému sporeniu. Po legislatívnych zmenách zostalo detské sporenie bez výraznejších úprav. V tomto sporení sa neskúma príjem klienta. Za prvý kvartál tohto roka uzatvorila Prvá stavebná sporiteľňa 3 038 nových detských zmlúv. Vlani za rovnaké obdobie to bolo 2 933 zmlúv, čo predstavuje nárast o takmer 4 %. Výkonnosti sporiaceho produktu neublížili podľa vyjadrení firmy ani zmeny v stavebnom sporení, ktoré platia od začiatku tohto roka.

Pre nových sporiteľov sa v tomto roku zrušil inštitút tzv. priateľských sporiteľov. Zároveň sa zúžil okruh poberateľov štátnej prémie, a to posudzovaním príjmu. Taktiež sa obmedzilo poberanie štátnej prémie počas čerpania a splácania medziúveru. Limituje sa aj nárok na štátnu prémiu v prvom roku sporenia. Spodná hranica percentuálnej výšky štátnej prémie sa znížila z 5 % na 2,5 % z ročného vkladu. Maximálna suma štátnej prémie sa zároveň zaokrúhlila na 70 eur ročne z predošlých 66,39 eura. Aby človek získal plnú prémiu 70 eur, bude musieť počas roka vložiť 2 800 eur.

O spoločnosti

Prvá stavebná sporiteľňa vznikla 16. novembra 1992 a ovláda takmer 90 % trhu stavebného sporenia. Slovenská sporiteľňa v nej vlastní 9,98 % akcií, rakúska Erste Group Bank má 25,02-percentný podiel. Nemecká firma Bausparkasse Schwäbisch Hall a rakúska Raiffeisen Bausparkassen Holding majú zhodne po 32,5 % akcií.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame