Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
PSS centrála
Ilustračné foto PSS
12. októbra 2015 14:59 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

PSS uzatvorila za deväť mesiacov nové zmluvy za 2,08 mld. eur

V medziročnom porovnaní je to nárast o 38 %.

Prvá stavebná sporiteľňa (PSS) uzatvorila od januára do konca septembra tohto roka celkom 107 783 nových zmlúv o stavebnom sporení. V porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka ide o 17-percentný nárast. Výraznejší vzostup nastal v objeme cieľových súm nových zmlúv. Kým v prvých deviatich mesiacoch roka 2014 klienti uzatvorili zmluvy s celkovým objemom 1,51 mld. eur, v tomto roku to bolo 2,08 mld. eur. V percentách to znamená 38-percentný nárast.

Klienti si od januára do konca septembra tohto roka zobrali celkom 17 972 nových úverov na bývanie. V porovnaní s vlaňajškom je to 9-percentný nárast. Výraznejší vzostup je však badateľný v objeme úverov. Kým vlani sa priemerná výška medziúveru v PSS pohybovala na úrovni 23 300 eur, tento rok to je už 27 100 eur. Spoločnosť tento rok zatiaľ poskytla úvery v objeme 459,69 mil. eur, minulý rok to bolo za rovnaké obdobie 357,05 mil. eur, čo predstavuje 29-percentný nárast.

Celkovo firma poskytla v tomto roku na účely spojené s bývaním 493,81 mil. eur, čo v porovnaní s predchádzajúcim rokom predstavuje nárast o 26 %. Rekonštrukcia bývania zostáva aj naďalej najčastejším účelom použitia prostriedkov zo stavebného sporenia. Za prvých deväť mesiacov tohto roka do nej smerovalo 85 % všetkých peňazí z Prvej stavebnej sporiteľne. Z pohľadu rozloženia jednotlivých účelov nasleduje kúpa s podielom 8 %, ďalšie stavebné účely majú podiel 5 % a na záver nová bytová výstavba s podielom 2 %.  

Prvá stavebná sporiteľňa vznikla 16. novembra 1992 a ovláda takmer 90 % trhu stavebného sporenia. Slovenská sporiteľňa v nej vlastní 9,98 % akcií, rakúska Erste Group Bank má 25,02-percentný podiel. Nemecká firma Bausparkasse Schwäbisch Hall a rakúska Raiffeisen Bausparkassen Holding majú zhodne po 32,5 % akcií.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies