Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
PSS centrála
Ilustračné foto PSS
11. januára 2018 10:49 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA / voFinanciach.sk

PSS sa vlani v uzatváraní nových zmlúv darilo rásť

Rovnako nastal trend zvyšovania cieľových súm na jednotlivých zmluvách.

Prvá stavebná sporiteľňa (PSS) uzatvorila od začiatku januára do konca novembra 2017 celkovo 133 554 nových zmlúv o stavebnom sporení. V medziročnom porovnaní to podľa vyjadrení spoločnosti znamená nárast o takmer 3 %. Objem cieľových súm týchto nových zmlúv sa zvýšil o 12 % na 2,55 mld. eur. Objem vyplatených finančných prostriedkov sa však v jedenástich mesiacoch medziročne znížil o 17,9 % na 484,74 mil. eur.

Úverovanie kleslo

Počet stavebných úverov a medziúverov sa znížil o necelých 10 % na 19 163. Ich objem poklesol o 18 % na 451,6 mil. eur. Pokles počtu úverov je podľa vyjadrení firmy spôsobený najmä historicky najnižšími úrokovými sadzbami hypotekárnych úverov. “Tým, že je stavebné sporenie uzatvorený systém a pracuje iba s prostriedkami, ktoré mu zveria sporitelia, je nastavovanie úrokových sadzieb úverov zo stavebného sporenia iné, ako pri iných typoch úverov na bývanie,” povedal hovorca Prvej stavebnej sporiteľne Radovan Slobodník.

V každom prípade stavebnému sporeniu v tomto období podľa Slobodníka nahráva fakt, že je produktom na doplnenie, resp. kombináciu iných typov úverov na bývanie. Národná banka Slovenska totiž obmedzila objem úverov na bývanie určených na financovanie 100 % hodnoty nehnuteľnosti. Najčastejšie sú dnes hypotekárne úvery poskytované na 80 % hodnoty, pričom zvyšných 20 % musí klient dofinancovať z iných zdrojov. V tomto smere stavebné sporenie podľa Slobodníka napĺňa svoju významnú úlohu v segmente financovania bývania.

Bankový sektor je v súčasnosti podľa Slobodníka ovplyvnený viacerými právnymi normami. Ide najmä o zákon o úveroch na bývanie, zákon o spotrebiteľských úveroch či zákony, ktoré sa týkajú ochrany spotrebiteľa a ochrany osobných údajov. “Na banky sa kladie veľké množstvo nových požiadaviek, ktoré musia zavádzať do svojho technického prostredia. Stojí to nemalé finančné aj časové úsilie,“ poznamenal Slobodník.

Plánované novinky

Prvá stavebná sporiteľňa si uvedomuje, že doba ide dopredu, vyvíjajú sa technológie, a preto chce byť pri tom. Za ostatný rok zaviedli elektronický úverový proces, ktorý priniesol úsporu času tak pre klienta, ako aj pre PSS. Aj v roku 2018 chce PSS priniesť viacero noviniek, ktoré sa pozitívne dotknú podmienok stavebného sporenia, najmä úverového portfólia. Už na február pripravuje novú úverovú kampaň.

Záujem firma má aj o ďalšie napredovanie portfólia úverov na financovanie obnovy bytových domov. Za štvrťstoročie existencie PSS pomohla obnoviť každý siedmy bytový dom na Slovensku. V tomto trende chce spoločnosť pokračovať a skvalitňovať podmienky financovania obnovy.

Čo sa týka hospodárskeho výsledku, Prvá stavebná sporiteľňa od svojho vzniku každý rok dosahovala zisk. Ani v roku 2018 to podľa Slobodníka nebude inak. “Budeme sa snažiť udržať si doterajší trend a v rámci hospodárenia si zachovávať pozíciu dominantného lídra spomedzi stavebných sporiteľní. Preto očakávame dobrý hospodársky výsledok, zodpovedajúci výkonu stavebnej sporiteľne v predchádzajúcich rokoch po započítaní vplyvov odvodov,“ dodal Slobodník.

O spoločnosti

Prvá stavebná sporiteľňa vznikla 16. novembra 1992 a ovláda takmer 90 % trhu stavebného sporenia. Slovenská sporiteľňa v nej vlastní 9,98 % akcií, rakúska Erste Group Bank má 25,02-percentný podiel. Nemecká firma Bausparkasse Schwäbisch Hall a rakúska Raiffeisen Bausparkassen Holding majú zhodne po 32,5 % akcií.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame