Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
PSS centrála
Ilustračné foto PSS
16. novembra 2018 15:46 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Prvá stavebná sporiteľňa za trištvrte roka so ziskom cez 11 mil. eur

Deväťmesačný zisk stavebnej sporiteľne poklesol o 17,7 %.

Prvá stavebná sporiteľňa (PSS) dosiahla za trištvrte roka čistý zisk niečo cez 11 mil. eur. V medziročnom porovnaní to podľa účtovnej závierky znamená pokles o 17,7 %. Čisté úrokové výnosy, ktoré tvoria hlavú časť hospodárskeho výsledku, vykázali pokles o 5,2 % na 41,5 mil. eur. Čisté výnosy z poplatkov a provízií nepatrne vzrástli, a to o 1,2 % na 11,8 mil. eur.

Obchodná produkcia s poklesom

V rámci novej obchodnej produkcie spoločnosť v deviatich mesiacoch uzatvorila 79 559 nových zmlúv o stavebnom sporení. V medziročnom porovnaní to znamená zníženie o 31,7 %. Objem cieľových súm nových zmlúv sa znížil o 36,6 % na 1,42 mld. eur. Napriek poklesu hodnotí spoločnosť výsledky ako uspokojivé. “A vzhľadom k nastaveným obchodným cieľom PSS na tento rok sú pozitívne,” doplnil hovorca firmy Radovan Slobodník.

Počet nových úverov sa v deviatich mesiacoch znížil o 14,6 % na 13 598. Ich objem poklesol o 11,2 % na 335,86 mil. eur. Spoločnosť od začiatku januára do konca septembra vyplatila finančné prostriedky klientom za 360,08 mil. eur. V porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška je to zníženie o 11,6 %.

Poklesy v počte a objeme zmlúv, ako aj v počte a objeme úverov markantne podľa Slobodníka súvisia aj s novelou zákona o stavebnom sporení, ktorú tento rok schválili poslanci. “Snažíme sa preto realizovať kroky, ktoré eliminujú negatívne informácie spájané so stavebným sporením, pretože tento produkt má na slovenskom finančnom trhu naďalej zmysel. Negatívna mediálna kampaň, ktorá sa tento rok objavila v súvislosti so stavebným sporením, určite nepomohla istote a stabilite systému, ako aj rozhodovaniu sa klientov,” uviedol Slobodník.

O spoločnosti

Prvá stavebná sporiteľňa vznikla 16. novembra 1992 a ovláda takmer 90 % trhu stavebného sporenia. Slovenská sporiteľňa v nej vlastní 9,98 % akcií, rakúska Erste Group Bank má 25,02-percentný podiel. Nemecká firma Bausparkasse Schwäbisch Hall a rakúska Raiffeisen Bausparkassen Holding majú zhodne po 32,5 % akcií.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame