Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zákon, právo
Ilustračné foto pixabay.com
22. novembra 2016 9:55 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA, voFinanciach.sk

Protimonopolný úrad zastavil konanie voči Slovenskej bankovej asociácii

Ide o prípad tzv. základného bankového produktu z roku 2010 a samoreguláciu súvisiacu s odporúčaním nevyberania poplatku za vklad v hotovosti na účet.

Protimonopolný úrad Slovenskej republiky (PMÚ) začiatkom novembra tohto roka zastavil konanie voči Slovenskej bankovej asociácii. Asociácia odporúčala svojim členom v roku 2012 nevyberať poplatok za vklad v hotovosti na účet. Úrad však v tomto prípade nepreukázal, že by sa asociácia dopustila protizákonného konania. Rada úradu už vo svojom skoršom rozhodnutí z februára 2016 konštatovala, že ani v prípade základného bankového produktu nešlo o porušenie zákona.
Vývoj v kauze
Úrad 19. decembra 2014 v rámci prvostupňového rozhodnutia konštatoval, že Slovenská banková asociácia sa dopustila protisúťažného konania, keď v dvoch prípadoch vytvorila platformu na výmenu súťažne citlivých informácií. Konkrétne išlo o prípad tzv. základného bankového produktu z roku 2010 a samoreguláciu súvisiacu s odporúčaním nevyberania poplatku za vklad v hotovosti na účet. Prvostupňový orgán PMÚ udelil bankovej asociácii pokutu necelých 186 tis. eur.

Banková asociácia v rámci zákonných možností podala voči prvostupňovému rozhodnutiu rozklad. Začiatkom februára 2016 Rada Protimonopolného úradu rozhodla zrušiť rozhodnutie prvostupňového orgánu a v prípade poplatku za vklad v hotovosti na účet vrátila vec na opätovné prejednanie a prešetrenie. Ani to však nakoniec podľa asociácie nepreukázalo porušenie pravidiel.

V prípade základného bankového produktu Rada úradu konštatovala, že banková asociácia svojimi aktivitami neporušila zákon. V tejto súvislosti Rada úradu uviedla, že pripomienkovanie legislatívy je základnou úlohou združenia. Takáto činnosť neodporuje súťažným pravidlám a v mnohých prípadoch môže byť prospešná. Rozhodnutiami úradu a konečným zastavením konania sa podľa asociácie potvrdilo, že zhromažďovanie informácií od svojich členov pre prípravu sektorových pripomienok a stanovísk je jednou z hlavných činností bankovej asociácie.
Časová os
15. 10. 2013 – Neohlásená inšpekcia PMÚ v priestoroch SBA.
22. 10. 2013 – PMÚ oznámil, že uskutočnil inšpekcie v bankovom sektore.  
17. 04. 2014 – PMÚ oznámil SBA začatie správneho konania vo veci možnej dohody obmedzujúcej hospodársku súťaž.
06. 05. 2014 – Tlačová konferencia PMÚ aj k začatiu správneho konania voči podnikateľovi pôsobiacom v bankovom sektore.
06. 05. 2014 – Stanovisko SBA k tlačovej konferencii PMÚ.
19. 12. 2014 – Rozhodnutie prvostupňového orgánu PMÚ doručené SBA.
08. 01. 2015 – PMÚ zverejnil informáciu z prvostupňového rozhodnutia.
08. 01. 2015 – Reakcia SBA na rozhodnutie PMÚ.   
Február 2015 – SBA podala rozklad proti rozhodnutiu PMÚ.
27. 02. 2015 – Tlačová konferencia PMÚ aj k informáciám o výsledkoch prešetrovania bankového sektora.
04. 02. 2016 – Rozhodnutie Rady PMÚ, ktorá zrušila rozhodnutie PMÚ a vrátila vec na prejednanie a rozhodnutie. V prípade základného bankového produktu Rada PMÚ konštatovala, že aktivity SBA nepredstavovali porušenie zákona.
08. 11. 2016 – PMÚ oznámil SBA, že zastavila konanie voči asociácii v prípade nevyberania poplatku za vklad v hotovosti na účet.
Asociácia prijala opatrenia
“Sme radi, že sa asociácii po takmer troch rokoch podarilo očistiť svoje meno a preukázať, že v sledovaných prípadoch nekonala protizákonne,” uviedla výkonná riaditeľka Slovenskej bankovej asociácie Milena Koreňová. Asociácia cíti plnú zodpovednosť za dodržiavanie súťažných predpisov, a preto už v čase prebiehajúceho správneho konania prijala ďalšie opatrenia, ktoré majú v budúcnosti minimalizovať riziká prípadného porušenia súťažných predpisov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame