Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pobočka Prima banka
Ilustračné foto Prima banka
19. marca 2019 9:34 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA / voFinanciach.sk

Prima banka vlani zvýšila zisk na 22 mil. eur

Banke sa darilo najmä v úverovaní, rástli však aj vklady klientov.

Prima banka Slovensko dosiahla v minulom roku čistý zisk 22 mil. eur. Podľa vyjadrení banky ide o historicky najúspešnejší rok. V medziročnom porovnaní zisk stúpol o 47 %. V roku 2017 bol totiž zisk na úrovni 14,9 mil. eur. Banke sa darilo predovšetkým v retailových úveroch.

Objem úverov sa zvýšil o 8,4 % na 3,25 mld. eur. Celkový objem retailových úverov banka v medziročnom porovnaní zvýšila o viac ako 400 mil. eur, resp. o 20 % na 2,396 mld. eur. Ich rast bol ťahaný predovšetkým hypotékami, ktoré v medziročnom porovnaní vzrástli o 23 % na 2,2 mld. eur.

Zostatky na bežných účtoch v medziročnom porovnaní vzrástli o takmer 18 % na 821 mil. eur. Rástli aj vklady obyvateľstva, ktorých celkový objem banka zvýšila o 3 % na 2,191 mld. eur. Celkové vklady klientov sa zvýšili o 0,3 % na 3,088 mld. eur. Kapitálová primeranosť bola na úrovni 17,3 % a kapitál Tier-I na úrovni 16,2 %.

Široká sieť

Okrem silných produktových konkurenčných výhod stojí za úspechmi Prima banky aj široká predajná sieť v podobe 123 pobočiek a 300 bankomatov, ktoré majú klienti k dispozícii vo všetkých 79 okresoch Slovenska.

K pozitívnym hospodárskym výsledkom dlhodobo prispieva aj trvalé zameranie banky na jednoduchosť a vnútornú efektivitu. Prima banka ostáva aj naďalej maximálne konzervatívna a jej krytie zlyhaných úverov opravnými položkami je podľa vyjadrení banky stále jedno z najlepších na trhu.

O spoločnosti

Prima banka Slovensko pôsobí na slovenskom trhu od roku 1993 a v rámci doterajšieho fungovania spoločnosti je to už jej tretí názov. V máji 2000 sa majoritným akcionárom, v tom čase Prvej komunálnej banky, stala finančná skupina Dexia. Pod názvom Prvá komunálna banka vystupovala do konca septembra 2003, následne sa zmenila na Dexia banku Slovensko. Skupina Dexia v závere roka 2010 predala svoj podiel investičnej skupine Penta. Od januára 2012 sa Dexia banka zmenila na Prima banku. So Sberbank Slovensko sa Prima banka zlúčila 1. augusta 2017.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame