Prima banka počíta s rastom zisku, čaká ju fúzia so Sberbank

1. januára 2017 13:13
SITA
Bankomat Prima banka
Ilustračné foto Prima banka

Banke sa darilo dynamicky rásť vo všetkých kľúčových oblastiach biznisu.

Prima banka Slovensko na základe priebežných výsledkov počas uplynulého roka očakáva celkové medziročné zlepšenie hospodárskeho výsledku za rok 2016 na približne dvojnásobok. Už ku koncu septembra svoj čistý zisk medziročne zvýšila o takmer 113 % na 8,4 mil. eur. “Napriek čoraz náročnejšiemu prostrediu na bankovom trhu, ktoré charakterizujú extrémne nízke úrokové sadzby a čoraz striktnejšia regulácia, sa nám darilo aj naďalej dynamicky rásť vo všetkých kľúčových oblastiach biznisu. A to predovšetkým vďaka silnému rastu nových a aktívnych klientov, retailových úverov a tiež vďaka ešte väčšiemu zameraniu na vnútornú efektivitu a zjednodušovanie,“ povedal generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Prima banky Jan Rollo.

Portfólio retailových úverov rástlo ku koncu septembra medziročne o 25 %, a to najmä vďaka hypotékam. “Napriek extrémne náročnému konkurenčnému boju o každého jedného klienta, ktorý na jar spustili legislatívne zmeny v oblasti hypoték, sa nám v roku 2016 podarilo na hypotékach dosiahnuť historicky najlepšie výsledky,“ skonštatoval Rollo. Kontinuálne sa však zvyšoval podľa neho aj počet aktívnych klientov, pričom zostatky na bežných účtoch sa ku koncu septembra medziročne zvýšili o 33 % a celkové vklady obyvateľstva o 12 %.

Banku čaká fúzia so Sberbank Slovensko

Aj v roku 2017 bude banka pokračovať v napĺňaní dlhodobej stratégie zameranej na rozvoj retailu. “Napriek tomu, že rok 2017 bude pre bankový sektor extrémne náročný a aj naďalej ho zásadným spôsobom budú ovplyvňovať nízke úrokové sadzby a čoraz intenzívnejšia regulácia, vrátane sprísňujúcich sa požiadaviek na likviditu a kapitál, veríme, že sa nám podarí pokračovať v dynamickom raste a v pozitívnych hospodárskych výsledkoch,“ uviedol Rollo. V roku 2017 bude pre banku naďalej dôležité zameranie na ešte väčšiu vnútornú efektivitu a zjednodušovanie. Pokračovať bude aj v ďalšom zvyšovaní kvality úverového portfólia a rovnako aj v rozširovaní a remodelingu pobočkovej a bankomatovej siete.

Druhá polovica roka 2017 sa bude niesť v znamení fúzie Prima banky so Sberbank Slovensko. “V extrémne náročnom trhovom prostredí tak budeme musieť úspešne zvládnuť aj tento biznisový krok, vďaka ktorému však, veríme, bude z Prima banky v dlhodobom horizonte ešte väčšia a úspešnejšia banka,“ dodal Rollo. Značka Sberbank tak na slovenskom trhu zanikne. Konkrétny termín zlúčenia bude závisieť od získania potrebných povolení a samotnej prípravy banky.

V portfóliu Penty

Prima banka Slovensko pôsobí na slovenskom trhu od roku 1993 a v rámci doterajšieho fungovania spoločnosti je to už jej tretí názov. V máji 2000 sa majoritným akcionárom, v tom čase Prvej komunálnej banky, stala finančná skupina Dexia. Pod názvom Prvá komunálna banka vystupovala do konca septembra 2003, následne sa zmenila na Dexia banku Slovensko. Skupina Dexia v závere roka 2010 predala svoj podiel investičnej skupine Penta. Od januára 2012 sa Dexia banka zmenila na Prima banku.

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?

Podobné články