Shamina Singh: Príležitosť pre Slovensko v oblasti moderných platobných metód je tu a teraz (Rozhovor)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Shamina Singh: Rozhovor pre agentúru SITA
Viceprezidentka MasterCard Shamina Singh počas rozhovoru pre agentúru SITA. Foto: SITA/Branislav Bibel

Výkonná viceprezidentka Mastercard pre udržateľnosť a prezidentka Centra pre inkluzívny rast Mastercard Shamina Singh v exkluzívnom rozhovore pre agentúru SITA odpovedá aj na otázky o budúcnosti spoločnosti Mastercard na Slovensku.

Dnes sa dá platiť už mobilom alebo hodinkami. Nahradia nové platobné metódy klasické karty?

Štýl akým platíme sa jednoznačne mení. Môže to byť hodinkami ako ste spomínali, ja mám napríklad prsteň, cez ktorý uskutočňujem platby. Vždy to však záleží na jednotlivcovi, akú formu platby zvolí. Niektorí ľudia sa zameriavajú na moderné formy platobných metód, iným viac vyhovujú tie klasické. Každopádne moderné platobné metódy sa rozrastajú najmä u solventnejších klientov.

Je aj záujmom Mastercardu, aby bola platobná karta v smart zariadeniach? 

V tomto smere už samozrejme máme ako spoločnosť vybudovanú spoluprácu s mnohými poprednými poskytovateľmi platieb v smart zariadeniach. Patrí sem napríklad Apple alebo Samsung. Je to o vzájomnej dôvere, ktorú musia garantovať obe strany tejto spolupráce.

Kam sa ešte môžu posunúť moderné spôsoby platenia v budúcnosti?

Už to, čo vidíme teraz, je to, o čom hovoríme. Len sa to musí rozšíriť. Ľudia sa ráno nebudia s tým, že rozmýšľajú nad tým, ako budú počas dňa platiť. Rozhodujú sa o tom, kam pôjdu na obed, či pôjdu do kina a akú formu dopravy zvolia. Našou úlohou je im život pri týchto bežných situáciách čo najviac uľahčiť. Chceme docieliť to, aby mali čo najviac času pre seba a nestrácali ho so zdĺhavým platením. Technológie sa dostávajú do bežného života veľmi rýchlo a na to musíme v Mastercard reagovať práve cez moderné platobné metódy.

Vnímate fintech spoločnosti poskytujúce bankové služby za konkurenciu tradičným bankám?

V istom smere je aj Mastercard veľkou fintech spoločnosťou. Ale ak berieme do úvahy vyslovene takéto firmy, ich pôsobnosť je skutočne zaujímavá. Ľudia z týchto spoločností prinášajú inovácie a vo veľkom sa rozrastá počet start-upov. V mojom ponímaní tak fintech spoločnosti nie sú konkurenciou tradičným bankám, pretože obe inštitúcie majú na svojom dominantnom trhu veľa priestoru, kam sa posúvať. Ako som však spomínala, aj my v Mastercard máme samostatný program, ktorý podporuje tvorbu start-upov a malých firiem. Dôležité je, aby tradičné banky s fintech spoločnosťami našli priestor, kde sa môžu vhodne dopĺňať.

Ste partnerom bratislavskej mestskej karty, dajú sa očakávať novinky v tejto oblasti?

Atraktivitu mesta pre turistov umocňujú práve takéto benefity, ktoré sa dajú cez podobné karty uvoľniť. Mestská karta môže u turistov zavážiť pri výbere najbližšej destinácie. Mastercard pracuje na tom, aby mestské karty boli pre klientov čo najzaujímavejšie. Konkrétne inovácie pre Bratislavu v dohľadnej dobe predstavia naši kolegovia.

Má Mastercard so Slovenskom v budúcnosti nejaké iné plány?

Svet sa teraz zameriava na to, ako krajina uchopí digitálnu revolúciu, ktorú tu máme. Všetko záleží od investícií a ľudí. Pýtala som sa svojich kolegov, ktorí sa zameriavajú na Slovensko, v čom sú hlavné plusy vašej krajiny? Odpoveďou bola fungujúca ekonomika a naozaj dobrá schopnosť aplikovať prebiehajúcu digitalizáciu. Aby bola krajina pre Mastercard zaujímavá, potrebuje technológie, dátových analytikov i konzultačné spoločnosti. A Slovensku sa zatiaľ darí naozaj dobre.

Aké sú najväčšie výhody Slovenska v bankovníctve oproti západným krajinám EÚ?

Slovensko ako krajina nepochybne rastie. Máte tu inovácie a čo je na krajine zaujímavé je to, že ako mladá krajina, nemáte niektoré zákony tak rigidné, tak silno zakorenené ako štáty, v ktorých sú niektoré predpisy stanovené desiatky až stovky rokov a len ťažko sa menia a prispôsobujú moderným trendom. Niektoré krajiny majú rôzne nariadenia, ktoré vo svojej podstate inováciám bránia. To v krajinách ako Slovensko či Česko nie je. Ak je krajina mladá, veľa vecí v nej je nových. To je vaša obrovská výhoda. Z ostatných vecí vyzdvihnem napríklad fakt, že Slováci radi platia bezkontaktne a v týchto prieskumoch porážajú mnohé západné štáty. Aj to o nich vypovedá, že radi používajú moderné technológie. Príležitosť je tu a teraz, záleží len na Slovensku, ako sa jej chytí.

Myslíte si, že príde ďalšia finančná recesia?

Nikdy nehovor nikdy, ale ja nie som makroekonóm, aby som to vedela presne predpovedať. Skúsim ale povedať, čomu sa venujem priamo ja. Sledujem problematiku dostupnosti platieb pre všetky skupiny a vrstvy obyvateľstva, teda či prístup k nim majú aj tí menej zarábajúci alebo chudobní. Veľkou témou je aj pokles početnosti tzv. strednej triedy, ktorá je v spoločnosti motorom ekonomiky. Problémy s chýbajúcou strednou triedou vidíme napríklad v Ázii. Je tam prakticky len horná a spodná trieda. Pritom ekonomiku vždy dobre potiahne práve tá stredná. To či príde, alebo nepríde ďalšia finančná recesia podľa mňa záleží od toho, čo bude v celom svete so strednou triedou. Bude zaujímavé sledovať či z nej bude naďalej ubúdať, alebo sa tento trend zastaví.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Mastercard