Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zmenáreň, peniaze, euro, bankovky
Ilustračné foto Slovenská sporiteľňa
15. februára 2016 11:49 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Príjmy štátu z daní a odvodov budú vyššie o stovky miliónov eur

AKTUALIZOVANÉ

V nasledujúcich rokoch by oproti predchádzajúcej prognóze príjmy z daní a odvodov mali byť vyššie o zhruba 400 mil. eur ročne.

Príjmy z daní a odvodov budú v nasledujúcich rokoch oproti pôvodným očakávaniam vyššie o zhruba 400 mil. eur ročne. Vyplýva to z novej daňovej prognózy Inštitútu finančnej politiky pri rezorte financií, ktorú zverejnili v pondelok. Tá oproti októbru minulého roka navyšuje odhad príjmov verejnej správy z daní a odvodov na roky 2016 až 2018 v rozpätí od 369 mil. eur do 444 mil. eur, čo zodpovedá 0,4 % až 0,5 % hrubého domáceho produktu.

V tomto roku príjmy stúpnu o viac ako 400 miliónov eur
V samotnom roku 2016 ministerstvo financií navyšuje odhad príjmov o 410 mil. eur, v roku 2017 o 369 mil. eur a v roku 2018 o 444 mil. eur. „Na zvýšení daňových príjmov sa viac než tromi pätinami podieľa vyššia dosiahnutá úspešnosť výberu pri sociálnych odvodoch, dani z pridanej hodnoty a dani z príjmov právnických osôb. Zvyšok zlepšenia ide na vrub lepšieho makroekonomického vývoja, obzvlášť trhu práce,“ informuje Inštitút finančnej politiky. Výrazne rozpočtu pomôže aj samotná automobilka Jaguar Land Rover, vďaka ktorej majú podľa prepočtov inštitútu daňové príjmy stúpnuť v nasledujúcich rokoch o desiatky miliónov eur. V roku 2019 by už napríklad dodatočný príjem z daní vďaka tejto novej investícii mal predstavovať vyše 220 mil. eur.

Minulý rok skončí lepšie, ako sa očakávalo
Ešte výraznejšie pritom analytici rezortu financií navýšili odhad príjmov z daní a odvodov za rok 2015. V skutočnosti boli totiž podľa nich daňové a odvodové príjmy v minulom roku oproti októbrovej prognóze vyššie až o 489 mil. eur, čo zodpovedá 0,6 % hrubého domáceho produktu. Lepšie sa podľa Inštitútu finančnej politiky vyvíjal najmä výber dane z pridanej hodnoty, dane z príjmov právnických osôb a taktiež boli vyššie príjmy z odvodov.

Priority si určí nová vláda
Podľa ministra financií Petra Kažimíra tieto čísla znamenajú, že ďalšia konsolidácia verejných financií smerom k vyrovnanému rozpočtu bude výrazne jednoduchšia. „Pre rok 2016 sme schopní odovzdať čistý stôl,“ vyhlásil na pondelňajšej tlačovej konferencii s tým, že po aktualizácii odhadov daňových príjmov by pre nového ministra nemal byť žiadny problém stlačiť tento rok deficit pod plánované 2 % hrubého domáceho produktu. Zároveň podľa neho bude dosiahnuteľný aj vyrovnaný rozpočet v roku 2018, a to aj bez dodatočných opatrení. Rozpočty na ďalšie roky však nepočítajú s financovaním vládnych priorít. To však bude podľa Kažimíra už otázka pre ďalšiu vládu.

Peniaze na platy sestier a učiteľov
Predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo v reakcii na daňovú prognózu uviedol, že vláda Roberta Fica sa „doslova topí v peniazoch“. „Najprv zvýšila dane, odvody a správne poplatky a vzápätí vytiahla stovky miliónov z druhého piliera. Najnovšie podľa prognózy ministerstva financií získa vyše 400 miliónov eur na lepšom výbere daní. Takéto nečakané príjmy nemala ešte žiadna predchádzajúca vláda,“ zhodnotil.

Podľa Freša je preto až zarážajúce, že Fico odmieta zvýšiť mzdy učiteľov a zdravotníkov. „Neplánované multimiliónové príjmy do štátneho rozpočtu však nepociťujú ani iní obyvatelia Slovenska na zlepšujúcej sa kvalite služieb či klesajúcom dlhu. Vláda Roberta Fica tým opäť dokazuje, že túto krajine nedokáže riadiť tak, aby z toho mali prospech všetci jej obyvatelia. Nielen tí vyvolení – masér, fitneska, dodávatelia didaktických pomôcok či majitelia Váhostavu,“ konštatoval Frešo.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies