Prieskum: Vyše polovica Slovákov má obavy o svoju finančnú situáciu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Dohoda, pobočka, podpis, zmluva, úver
Klienti by sa nemali báť žiadať od poskytovateľov úverov dodatočné informácie. Thinkstock

Obavy o finančnú situáciu sa najčastejšie spájajú so stavom, keď ľudia majú vyššie výdavky než príjmy.

Viac než 53 % Slovákov zažilo v posledných niekoľkých mesiacoch obavy o svoju finančnú situáciu. Ako ďalej vyplynulo z prieskumu spoločnosti KRUK Česká a Slovenská republika, ktorá sa zameriava na správu pohľadávok finančných ústavov a korporátnych zákazníkov, obavy o finančnú situáciu sa najčastejšie spájajú so stavom, keď ľudia majú vyššie výdavky než príjmy. Takto sa vyjadrilo 56 % respondentov.


O prieskume
Prieskum pre spoločnosť KRUK uskutočnila agentúra Ipsos v novembri 2015 na vzorke 813 respondentov formou osobného pohovoru prostredníctvom počítača.

Ako ďalšiu obavu respondenti uviedli riziko straty zamestnania, vyjadrilo sa tak 23 % opýtaných. “Okrem straty práce môže mať neistá finančná situácia tiež rad ďalších objektívnych príčin. Viac než 18 % respondentov nášho prieskumu vníma ako zásadné riziko zhoršenie zdravotného stavu a 11 % sa obáva zníženia mzdy,“ dopĺňa Markéta Fixová, tlačová hovorkyňa spoločnosti KRUK.
Kroky z finančnej neistoty
Základným spôsobom prevencie pred neschopnosťou splácať záväzky v prípade nečakaných situácií je priebežná tvorba finančnej rezervy vo výške aspoň trojmesačného platu. Pokiaľ sú rezervy vyčerpané a príjmy dlžníka nestačia na mesačné splátky, možno podniknúť nasledujúce kroky:

  • Dohodnúť s veriteľom zníženie (aspoň prechodné) mesačných splátok úveru.
  • S pomocou odborníkov konsolidovať viac dlhov do jedinej pôžičky s prijateľnými splátkami.
  • Predať majetok.

Odporúčania, ako sa vyhnúť navýšeniu dlhov
V prípade vzniku dlhov je potrebné začať s veriteľmi komunikovať a situáciu ihneď aktívne riešiť. Iba vďaka aktívnemu prístupu a snahe o zmierlivé riešenie dlhov možno predísť prípadným sankciám a exekúcii. Pokiaľ dôjdu dlhy až do fázy exekúcie, môžu sa zbytočne navýšiť. Ľudia si často neuvedomujú, kde všade môžu dlhovať. K nárastu dlhu môže dôjsť napríklad tým, že zmeníme bydlisko a na pôvodnej adrese, kam nám chodia listy od veriteľa, tak nie sme zastihnuteľní. Aktívnym prístupom predídeme tomu, že sa o dlhu dozvieme na poslednú chvíľu, keď sa rieši súdne alebo exekučne. Ak máte pochybnosti, či Vám Váš dlh neprerástol cez hlavu, ihneď kontaktujte svojho veriteľa, prípadne inkasné agentúry, ktorým dlh mohol byť postúpený.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia