Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sporenie, peniaze, euro, bankovky
Ilustračné foto pixabay.com
3. júla 2017 9:49 BankyAktuality od voFinanciach.skvoFinanciach.sk

Prieskum: Štyria z desiatich idú pravidelne na účte do mínusu

Táto rýchla rezerva je ideálna, ak vám chýba pár eur do výplaty.

Povolené prečerpanie alebo kontokorent využívajú v priemere štyria z desiatich ľudí, ktorí ho majú v banke zriadené. Vyplýva to z údajov Poštovej banky, ktorá analyzovala vzorku vyše 130 tisíc klientov, ktorí majú k svojmu bežnému účtu schválené aj povolené prečerpanie. Skoro pätina klientov siaha na kontokorent každý mesiac.
V mínuse sú najčastejšie mladí ľudía
Najčastejšie využívajú povolené prečerpanie mladí ľudia – takmer traja z piatich, ktorí ho majú zriadené. Najzriedkavejšie sa do schváleného mínusu na účte dostávajú starší ľudia nad 60 rokov.

“Starší ľudia si počas svojho aktívneho života stihli vytvoriť finančné rezervy na rôznych produktoch a prečerpanie je pre nich iba jedna z možností. Naopak, mladí ľudia majú menej predvídateľné výkyvy vo svojich výdavkoch na každodennú prevádzku a často potrebujú ísť s financiami na doraz,” komentuje hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková.
Treba myslieť na úroky
Kým je to len pár dní a pár desiatok eur, je to v poriadku a presne na to prečerpanie slúži, hovorí Žáčková. Problém môže podľa nej nastať, ak prečerpanie ľudia začnú vnímať ako nevyhnutnú súčasť „prežitia“ do každej ďalšej výplaty.

Prečerpanie je forma úveru, za ktorú klienti spravidla platia úroky. Tie sa počítajú podľa aktuálnej výšky čerpaných peňazí za každý deň a zúčtujú sa na konci mesiaca.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies