Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sporenie
Ilustračné foto pixabay.com
1. novembra 2017 9:37 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skSITA

PRIESKUM: Slováci sú schopní odložiť si mesačne 106 eur

Každý šiesty Slovák je schopný odložiť si mesačne viac ako 200 eur.

Slováci si dokážu odložiť 106 eur mesačne. Vyplynulo to z prieskumu Slovenskej sporiteľne, ktorý pre ňu uskutočnila spoločnosť IMAS International v júli tohto roka prostredníctvom telefonických rozhovorov na reprezentatívnej vzorke 500 respondentov vo veku nad 15 rokov. V minuloročnom prieskume to bolo o deväť eur menej. Každý šiesty Slovák je schopný odložiť si mesačne viac ako 200 eur.

Spolu s dobrým ekonomickým rastom pokračuje podľa analytičky Slovenskej sporiteľne Kataríny Muchovej dynamickým tempom oživenie trhu práce. “Pokračuje dobrý rast zamestnanosti, klesá miera nezamestnanosti a rastú nominálne aj reálne mzdy. Celkovo tieto priaznivé podmienky pomáhajú zvyšovať disponibilný príjem domácností, ktoré následne časť použijú na spotrebu a časť si môžu usporiť,” uviedla Muchová.

Sporíme si viac ako v minulosti

Viac ako pätina Slovákov si sporí či investuje viac ako pred dvomi či tromi rokmi. Polovica Slovákov si odkladá mesačne rovnakú sumu ako v nedávnej minulosti. Horšie je na tom 27 % respondentov. Najčastejším dôvodom sú vyššie životné náklady pri nezmenenom príjme, nižší príjem domácnosti, odchod do dôchodku či vyššie výdavky na rodinu, napríklad z dôvodu narodenia dieťaťa.

Najčastejšou motiváciou, prečo si Slováci odkladajú peniaze, je finančná rezerva či prípad núdze. Vyjadrilo sa tak 94 % opýtaných. Okrem toho si Slováci sporia či investujú aj pre iné dôvody. Na menšie či väčšie nákupy alebo na rekonštrukciu vlastného bývania, vyjadrilo sa tak 70 % respondentov. Dve tretiny zo Slovákov si zároveň odkladajú, aby si mohli dovoliť kúpiť niečo neskôr, bez konkrétneho cieľu. Na lepší príjem v starobe či skorší odchod do dôchodku si odkladajú takmer tri pätiny Slovákov. Na dovolenku si sporí 29 % Slovákov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame