Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Muž, žena, spoločný, rodina
Ilustračné foto. pixabay.com
8. marca 2016 14:22 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skvoFinanciach.sk

Prieskum: O rodinných financiách rozhodujú partneri spoločne

Na účte však muži majú v priemere o polovicu viac.

Domácim financiám na Slovensku vládnu obaja partneri rovným dielom. Aspoň tak to tvrdí 58 % respondentov v reprezentatívnom prieskume agentúry Ipsos pre UniCredit Bank. Dáta o používaní bankových produktov však naznačujú, že postavenie oboch partnerov vo financiách ešte úplne rovnaké nie je.

Napríklad na svojom bežnom účte majú muži v priemere o 57 % viac financií než ženy. „Zodpovedá tomu aj mesačný obrat, ktorý je na účtoch s mužským majiteľom o štyridsať až päťdesiat percent vyšší. Ženy menej využívajú aj ďalšie produkty. Priemerne si požičiavajú menej často, a ak sa na to odhodlajú, tak o 400 eur nižšie čiastky,“ uvádza Zuzana Ďuďáková, hovorkyňa UniCredit Bank.
Rozdiely medzi pohlaviami pretrvávajú
Jedným z dôvodov, prečo muži vedú bankové štatistiky, môžu byť pretrvávajúce rozdiely medzi oboma pohlaviami v mzdách. Podľa údajov Eurostatu zarábajú slovenské ženy v priemere o 21 % menej než muži. To je po Estónsku, Rakúsku, Česku a Nemecku piata najväčšia hodnota v Európe. Za posledných päť rokov sa navyše rozdiel v mzdách znížil o jediné percento.

Ekonomická aktivita mužov v produktívnom veku je výrazne vyššia ako ekonomická aktivita žien. Pracovný život žien je kratší, kariéru a kariérny postup im prerušuje materská dovolenka a starostlivosť o rodinu. To znamená, že v kariérnom postupe dominujú muži. Viac platené riadiace pozície tak stále častejšie obsadzujú muži ako ženy. Podľa štúdie Európskej komisie v roku 2013 bol podiel žien v predstavenstvách najväčších spoločností v EÚ menej ako 5 %, na pozície predsedu predstavenstva (CEO) menej ako 3 %.
Rozdiely aj v poistkách
Prieskum poisťovne NN zase ukázal, že ženy aj muži sa v rovnakej miere cítia byť dostatočne chránení svojimi poistkami. Zo štatistík NN Životnej poisťovne však vyplýva, že priemerné sumy životného poistenia žien sú až o štvrtinu nižšie. Nežnejšie pohlavie sa pritom oveľa viac obáva vážnych chorôb, aj keď im štatisticky hrozia výrazne menej. O uzatvorení životného poistenia uvažujú ženy v období, keď sa im narodí dieťa.

Podľa Demografického atlasu SR je priemerný vek žien pri sobáši 29 rokov a v približne rovnakom veku sa im aj rodí prvé dieťa. Muži sa ženia priemerne vo veku 31 rokov. Štatistiky NN Životnej poisťovne ukazujú, že zhruba v tomto veku si muži aj ženy najčastejšie uzatvárajú životné poistenie.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame