Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peňaženka, peniaze,
Ilustračné foto. pixabay.com
13. novembra 2017 10:08 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skSITA

PRIESKUM: Finančnú budúcnosť plánujú najmä zamestnanci finančného sektora

Väčšie plánované výdavky riešia s predstihom predovšetkým zamestnanci z oblasti obchodu.

Svoju finančnú budúcnosť najčastejšie dlhodobo plánujú zamestnanci finančného sektora. Vyjadrilo sa tak 75 % respondentov. Za nimi nasledovali pracovníci IT sektora, išlo o 63 % opýtaných. Vyplynulo to z prieskumu spoločnosti Kantar TNS pre spoločnosť Kruk Česká a Slovenská republika.

Väčšie plánované výdavky riešia s predstihom predovšetkým zamestnanci z oblasti obchodu, odložia si na ne peniaze bokom. Len 16 % z nich rieši podobné situácie nejakým typom pôžičky. Podobne hospodária zamestnanci sektora služieb, financií a zdravotníctva, na väčšie výdavky si požičiava len 19 % z nich. Najväčšiu ochotu riešiť situáciu pôžičkou vyjadrili pracovníci z oblasti dopravy (31 %).

Rôzny prístup k riešenie nedostatku prostriedkov

Pokiaľ vzniknú výdavky, ktoré narušia rovnováhu domáceho rozpočtu, túto situáciu riešia pracovníci rôznych odborov odlišným spôsobom. Pre pracovníkov sektora služieb a stavebníctva je najjednoduchším riešením ďalšia pôžička alebo pôžička od priateľov či príbuzných. Zamestnanci sektora financií, zdravotníctva, vzdelávania a obchodu obmedzia svoje budúce výdavky. Pracovníci z oblasti dopravy sa pokúsia odložiť splátky niektorých záväzkov.

Medzi respondentmi prieskumu prevažuje názor, že riešiť finančnú núdzu ďalšou pôžičkou či úverom je krajné riešenie. Napriek tomu takmer štvrtina respondentov v posledných dvanástich mesiacoch k tomuto riešeniu pristúpila. Išlo predovšetkým o zamestnancov sektora stavebníctva (24 %) a IT (24 %), pričom hodnota ich úverov tvorila priemerne približne 61 % mesačného rozpočtu u pracovníkov v stavebníctve a 70 % u zamestnancov v IT.

Prieskum sa uskutočnil medzi občanmi Slovenskej republiky na prelome septembra a októbra 2017. Spolu bolo zapojených tisíc osôb z deviatich profesijných skupín, v každej profesijnej skupine pritom išlo najmenej o 100 respondentov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame