Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bývanie, úvery
Ilustračné foto pixabay.com
3. novembra 2015 11:15 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Priemerná cena nehnuteľností na bývanie stúpla o 0,7 %

V medziročnom porovnaní sa cena nehnuteľností na bývanie podľa údajov zverejnených Národnou bankou Slovenska zvýšila o 1,2 %.

Priemerná cena nehnuteľností na bývanie na Slovensku sa v treťom kvartáli tohto roka zvýšila o 8 eur na 1 229 eur za meter štvorcový. Ako informovala Národná banka Slovenska (NBS), ide o medzikvartálny rast cien o 0,7 % a zároveň medziročný rast o 1,2 %. V posledných štvrťrokoch dosahovala priemerná cena bývania podľa NBS vyššie hodnoty, ako je jej aktuálny dlhodobý priemer 1 218 eur za meter štvorcový. Medziročný rast priemernej ceny bývania sa v poslednom roku mierne zrýchlil. Podľa NBS to možno považovať za určité signály už trvalejšieho oživovania trhu s bývaním na Slovensku. Priemerná cena bývania dosiahla vrchol v druhom kvartáli 2008, oproti ktorému je aktuálna priemerná cena bývania zhruba o 17 % nižšia.
Väčší záujem o prvé bývanie v bytoch
Kým priemerná cena bytov v treťom kvartáli rástla, priemerná cena domov stagnovala. Aktuálna priemerná cena bytov je 1 361 eur za meter štvorcový, čo je približne o štvrtinu viac ako priemerná cena za meter štvorcový domu, ktorá je 1 079 eur. Podľa NBS je tento trend evidentný už od začiatku roku 2013 a môže byť zapríčinený vyšším záujmom o prvé bývanie v bytoch.  

Priemerná ponuková cena bytov medzikvartálne rástla o 1,3 %. Rast sa najviac dotkol nadštandardných 5-izbových bytov, ktorých cena je momentálne na úrovni 1 456 eur za meter štvorcový, čo predstavuje nárast o 3,3 %. Cena jednoizbových bytov vzrástla o 2,2 % na úroveň 1 483 eur za meter štvorcový. Priemerná cena domov sa v medzikvartálnom porovnaní výrazne nezmenila, je na úrovni 1 079 eur za meter štvorcový, čo predstavuje nárast o 0,1 %. Priemerná cena rodinných domov narástla o 0,2 % na 1 063 eur za meter štvorcový a priemerná cena priestranných rodinných víl klesla o 3,1 % na 1 776 eur za meter štvorcový.
Nízka vybavenosť obyvateľstva bytmi
Dostupnosť bývania na Slovensku je podľa NBS relatívne priaznivá, keďže rastúce ceny nájmov boli kompenzované rastom priemerných zárobkov. Problémom je však vybavenosť obyvateľov bytmi, kde sa Slovensko s počtom 321 obývaných bytov na tisíc obyvateľov radí na poslednú priečku medzi európskymi krajinami. Vybavenosť obyvateľov bytmi sa zlepšuje tempom tri byty ročne na tisíc obyvateľov, čo je podľa NBS „pomerne slabým príspevkom ku zlepšovaniu vybavenosti našich obyvateľov bytmi“.
Najvyšší rast cien v Prešovskom kraji
Najvyšší rast cien bytov v treťom kvartáli tohto roku eviduje Prešovský kraj, s nárastom o 3,4 % na 763 eur za meter štvorcový. Najväčšie zníženie o 1,5 % percenta zaznamenal Nitriansky kraj, kde je priemerná cena bytov 556 eur za meter štvorcový. Bratislavský kraj dominuje v celoslovenskej ponuke nových bytov so 70-percentným podielom, s 50-percentným podielom na celoslovenskej ponuke nových domov a tiež v ponuke existujúcich bytov s podielom 29 %. V kategórii existujúcich domov má najväčší podiel 21 % na celoslovenskej ponuke Nitriansky kraj.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...