Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bankomat, peniaze, euro
Ilustračné foto. pixabay.com
4. augusta 2015 14:12 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skSITA

Priemerná cena nehnuteľností na bývanie klesla o 0,4 %

V medziročnom porovnaní sa však cena nehnuteľností na bývanie zvýšila o 0,8 %.

Priemerná cena nehnuteľností na bývanie sa po miernom raste v predchádzajúcich troch štvrťrokoch v druhom kvartáli tohto roka znížila o 5 eur za meter štvorcový na 1 221 eur za meter štvorcový. Ako informovala Národná banka Slovenska (NBS), ide o medzikvartálny pokles o 0,4 % a zároveň medziročný rast o 0,8 %. „Aktuálny vývoj agregovanej ceny bývania potvrdzuje, že z dlhodobejšieho pohľadu cena bývania na Slovensku už prakticky dva roky relatívne stagnuje,“ zhodnotila NBS. Priemerná cena bývania sa podľa analytikov v sledovanom kvartáli posúvala smerom k hodnote dlhodobého priemeru, a to 1 217 eur za meter štvorcový, ktorý sa od začiatku roku 2013 nezmenil.

Priemerná cena bývania v súčasnosti podľa zverejnených informácií zodpovedá zhruba jej úrovni z polovice roku 2007, a je o viac ako 21 % nižšia, ako bol jej vrchol v druhom štvrťroku 2008 v čase realitného boomu. Pomerne výrazné zníženie priemernej ceny domov v 2. štvrťroku tohto roka v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom o viac ako 2 % spôsobilo predovšetkým zníženie priemernej ceny rodinný domov o 2,2 % na 1 061 eur za meter štvorcový a mierne zníženie priemernej ceny víl o 0,3 % na 1 834 eur za meter štvorcový.

V porovnaní s predchádzajúcim kvartálom sa priemerná cena bytu zvýšila o 1,3 % a dosiahla 1 343 eur za meter štvorcový. Podľa NBS k tomu prispel rast priemernej ceny menších bytov. Priemerné ceny štvorizbových bytov a päťizbových bytov sa znížili na 1 294 eur za meter štvorcový, respektíve 1 409 eur za meter štvorcový. Rastúce ceny bytov v druhom kvartáli tohto roka môžu súvisieť podľa analytikov aj s nižšou zaznamenanou ponukou bytov na predaj ako v predchádzajúcom štvrťroku. Ponuka na predaj sa znížila zhruba o 7 %, čo mohlo vytvoriť tlak na rast ich cien.

Priemerná cena bývania sa v sledovanom období vo väčšine slovenských krajov znížila s výnimkou Žilinského, Prešovského a Košického kraja. Najvýraznejší pokles priemernej ceny bývania evidoval v medzikvartálnom porovnaní Banskobystrický kraj, konkrétne o 1,9 % na 703 eur za meter štvorcový. Na druhej strane najväčší rast vykázal Žilinský kraj o 1,8 % na 761 eur za meter štvorcový.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies