Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obchodovanie, graf
Ilustračné foto. SITA/AP/Paulo Duarte
17. januára 2018 11:49 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA / voFinanciach.sk

Priaznivé ekonomické prostredie v regióne strednej a východnej Európy by malo pretrvať

Ekonomický rast bol v roku 2017 podľa skupiny UniCredit pre väčšinu krajín regiónu najlepším od roku 2010.

Ekonomické prostredie, v ktorom pôsobia banky v regióne strednej a východnej Európy (SVE), by malo byť aj naďalej priaznivé. Ekonomický rast bol v roku 2017 podľa skupiny UniCredit pre väčšinu krajín regiónu najlepším od roku 2010. “Keďže rast HDP v rokoch 2018 a 2019 by mal byť na úrovni prevyšujúcej tri percentá takmer v každej krajine, predpokladáme dobré podmienky pre pokračujúci rast v regióne strednej a východnej Európy,“ povedal Carlo Vivaldi, vedúci divízie pre SVE v UniCredit.

Spomalenie úverov na Slovensku

Aj napriek tomu, že rast úverov sa podľa skupiny UniCredit pravdepodobne trochu spomalí v krajinách, ktoré počas posledných dvoch rokov zaznamenali najvyššie tempá rastu, jeho zlepšenie sa očakáva v krajinách, ktoré doposiaľ zaostávali. Zrýchlenie skupina očakáva hlavne v Maďarsku, Slovinsku a Srbsku. Na druhej strane mierne spomalenie rastu úverov očakáva v Českej republike, na Slovensku, v Rumunsku a Turecku. V ostatných krajinách by mal rast ostať na aktuálnych úrovniach.

Zníženie pomeru problémových úverov patrilo v posledných troch rokoch podľa skupiny UniCredit medzi najvýznamnejšie aspekty v regióne strednej a východnej Európy. Očakáva sa, že tento pomer bude naďalej klesať. Zlepšenie bolo z veľkej časti spôsobené predajom problémových úverov, lepším inkasom a ekonomickým zotavovaním predovšetkým v Rumunsku, Maďarsku, Srbsku a v Slovinsku. Tieto faktory budú podľa skupiny UniCredit aj naďalej zohrávať významnú úlohu, pričom na nový príliv úverov sa budú vzťahovať obmedzenia vo forme lepších postupov riadenia rizika.

“Rok 2017 bol druhým v poradí, kedy bol bankový sektor ziskový vo všetkých krajinách,” povedal Carlo Vivaldi. Zisk bánk pred zdanením všetkých aktív ostane podľa skupiny UniCredit s najväčšou pravdepodobnosťou na súčasných úrovniach, ktoré sú podstatne vyššie, ako v západnej Európe. Keďže úrokové sadzby sú stále relatívne nízke, kontrola nákladov a zameranie sa na kvalitu aktív ostanú stredobodom záujmu.

Rast prostredníctvom digitalizácie

V krajinách regiónu SVE je ideálne prostredie na presadzovanie digitálneho bankovníctva vďaka relatívne vysokej miere celkovej digitalizácie. Multikanálový klientský prístup vďaka využitiu všetkých bodov interakcie s klientom zvyšuje podľa skupiny UniCredit produktivitu a zlepšuje služby zákazníkom a zároveň znižuje náklady. Digitalizácia procesov zlepšuje skúsenosť zákazníkov, zvyšuje kvalitu poradenských služieb i predaj na diaľku. Dochádza pritom k rozšíreniu počtu produktov, ktoré sú dostupné prostredníctvom digitálnych platforiem a počtu kontaktov s klientmi. Využitie pokročilých analytických nástrojov stále viac zabezpečuje plnenie potrieb zákazníkov a pomáha predvídať zmeny pre celý priemysel v súčasnosti i v budúcnosti.

Čistý finančný majetok domácností v regióne SVE sa od roku 2006 zdvojnásobil. Vo svetle stále významnej medzery v bohatstve domácností oproti iným rozvinutým ekonomikám a vo svetle vyhliadok na pokračujúce ekonomické zotavenie budú produkty privátneho bankovníctva zohrávať stále dôležitejšiu úlohu. Vzniknú príležitosti v oblasti poradenstva, ponuky diverzifikovaných produktov, zvýši sa majetok v správe bánk a zlepší priestor pre sofistikovanejšie produkty.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame