Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dohoda, podpis, zmluva
Ilustračné foto. pixabay.com
18. apríla 2019 15:37 BankySpotrebiteľ od voFinanciach.skSITA

Pri žiadosti o hypotéku banky príjem zo zahraničia zväčša akceptujú

Slováci, ktorí pracujú v zahraničí a uvažujú o hypotéke, sa však musia pripraviť na náročnejšie schvaľovanie.

Pri žiadosti o hypotéku môže v banke zavážiť aj to, či žiadateľ pracuje v zahraničí. Dôležité je, či záujemca o hypotéku pracuje v zahraničí ako podnikateľ alebo zamestnanec. V prípade, že pracuje ako zamestnanec, banky príjmy akceptujú. Problém nastáva, ak žiadateľ o hypotéku v zahraničí podniká. „Môže sa stať, že úver na Slovensku nedostane,“ povedala Iveta Hudáková z portálu Finančný kompas. V niektorých bankách však majú výnimky z podnikania, napríklad opatrovatelia v Rakúsku a profesionálni športovci. Výnimkou z podnikateľskej činnosti môže byť taktiež príjem z Českej republiky.

Iné meny len v niektorých bankách

Väčšina bánk akceptuje príjem iba v eurách, niektoré banky vedia akceptovať príjem aj v inej menej ako v eurách. Napríklad Slovenská sporiteľňa akceptuje príjmy z krajín, ktoré sú členom Európskej únie a Európskeho hospodárskeho priestoru, ale akceptuje príjem aj zo Švajčiarska. Ak je príjem žiadateľa v Tatra banke v inej mene, banka ho prepočíta aktuálnym kurzom, avšak minimálne vo výške 700 eur. V UniCredit Bank poskytuje banka v prípade inej meny úver len v obmedzenej výške. Ak má žiadateľ vo VÚB trvalý pobyt na území SR, podmienky sú po zdokladovaní príjmu rovnaké ako pre iných slovenských žiadateľov.

Potvrdenie o príjme obsahuje informáciu o výške príjmu, údaje o zamestnávateľovi, o žiadateľovi o úver, kontakt na osobu, ktorú vie banka kontaktovať v prípade overenia príjmu. Banky pri príjme zo zahraničia kontaktujú zamestnávateľa telefonicky alebo mailom a ten im musí potvrdiť, že žiadateľ o úver je u nich zamestnaný. Banky si okrem potvrdenia o príjme žiadajú podľa Hudákovej aj výpisy z účtu, kam potvrdený príjem prichádza. Zvyčajne za tri až 12 mesiacov, záleží od banky, v ktorej sa úver vybavuje.

Možné aj splnomocnenie

Banky poskytujú úver zväčša len klientom, ktorí pracujú u jedného zamestnávateľa viac ako jeden rok. Niektoré banky vedia akceptovať aj kratšiu dobu zamestnania. Klienti zvyknú byť kvôli pracovným povinnostiam dlhodobo mimo Slovenska, tak sa zaujímajú aj o možnosť podpisovať úver na základe splnomocnenia. Banky takýto postup podľa Hudákovej umožňujú, ale splnomocnenie je potrebné overiť na tlačive danej banky. Následne úver podpíše poverená osoba.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame