Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peter Kažimír
Minister financií SR Peter Kažimír. Foto: SITA/Branislav Bibel
12. februára 2019 15:00 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Prezident si pozval Kažimíra a Hudáka, hovoriť budú o ich nomináciách do vedenia NBS

Stretnutia prezidenta Andreja Kisku s vládnymi nominantmi do bankovej rady centrálnej banky sú naplánované na stredu dopoludnia.

Prezident SR Andrej Kiska sa v stredu stretne s vládnymi nominantmi do vedenia centrálnej banky. Dopoludnia si postupne naplánoval stretnutie so súčasným ministrom financií Petrom Kažimírom, ktorý je nominovaný na post guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) a následne aj s Jozefom Hudákom, ktorý je nominantom na viceguvernéra centrálnej banky. Obe tieto vládne nominácie schválil parlament ešte začiatkom decembra minulého roka, vymenovať ich ešte musí prezident.

Prezident by mal oznámiť svoje rozhodnutie

Následne po týchto stretnutiach sa tak očakáva aj definitívne rozhodnutie prezidenta ohľadom oboch nominantov. Hoci nemá v súčasnej legislatíve stanovený termín, dokedy musí o menovaní nominantov do vedenia NBS rozhodnúť, prezidentská kancelária avizovala, že tak určite urobí do ohláseného odchodu súčasného guvernéra centrálnej banky Jozefa Makúcha. Ten zo svojej funkcie predčasne odstupuje na vlastnú žiadosť 1. marca tohto roka. Jeho mandát mal pritom vypršať až začiatkom roka 2021.

Nominácia Petra Kažimíra prišla ako reakcia na vyhlásenie súčasného guvernéra centrálnej banky Jozefa Makúcha z konca novembra, že s platnosťou od 1. marca sa vzdáva svojej funkcie. O tejto výmene sa však v médiách špekulovalo už niekoľko mesiacov. Nominácia Jozefa Hudáka na post viceguvernéra má zase zaplniť dlhodobo neobsadené miesto druhého viceguvernéra centrálnej banky.

Čítajte aj:

S kritikou sa stretla najmä nominácia Jozefa Hudáka na post viceguvernéra centrálnej banky. Hoci opozícia vyzývala prezidenta, aby nevymenoval ani Petra Kažimíra na post guvernéra s odôvodnením, že jeho doterajšia politická kariéra bude znamenať ohrozenie nezávislosti centrálnej banky, ku kritike nominácie Jozefa Hudáka sa pridal aj súčasný guvernér NBS Jozef Makúch. Spochybnil jeho kvalifikačné predpoklady aj odbornú spôsobilosť vykonávať funkciu viceguvernéra.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame