Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nehoda, auto, poistenie
Ilustračné foto. pixabay.com
6. júla 2018 13:09 PoisťovneAktuality od voFinanciach.skSITA

Prezident podpísal zákon o dani z poistenia

Nová poistná daň od začiatku budúceho roka nahradí v súčasnosti platný osempercentný poistný odvod.

Prezident SR Andrej Kiska podpísal zákon o dani z poistenia. Nová poistná daň od začiatku budúceho roka nahradí v súčasnosti platný osempercentný poistný odvod. Pôvodne sa podľa prvotného návrhu mal zákon týkať aj produktov životného poistenia, avšak od tohto zámeru ministerstvo financií neskôr upustilo. Nová daň z poistenia bude mať jednotnú osempercentnú sadzbu, ktorá sa dotkne produktov neživotného poistenia.

Zmeny narazili na kritiku

Nesúhlas s legislatívnym návrhom rezortu financií vyjadrili viacerí analytici, subjekty finančného trhu či zástupcovia zamestnávateľov. Návrh narazil okrem iného aj na kritiku, ktorá sa týka možného zvyšovania cien produktov poistenia. Ministerstvo financií sa však bráni, že na zvyšovanie cien poistných produktov nevidí dôvod. Pripúšťa síce, že časť dane sa môže preniesť do cien poistných produktov, ale časť vstrebú tie poisťovne, ktoré budú chcieť zmeniť svoj podiel na trhu a vznikne tak priestor pre konkurenčný súboj.

Čítajte aj:

Zákon upravuje aj ustanovenia týkajúce sa informačnej povinnosti poisťovní voči klientom. Ak chce klient v súčasnosti vypovedať poisťovni zmluvu, musí tak urobiť aspoň šesť týždňov pred koncom poistného obdobia. Poisťovne však nemajú ustanovenú lehotu na oznámenie novej výšky poistného na nasledujúce poistné obdobie. Poisťovne tak po novom budú musieť najneskôr desať týždňov pred uplynutím poistného obdobia oznámiť výšku nového poistného.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame