Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dohoda, podpis, zmluva
Ilustračné foto. pixabay.com
2. novembra 2017 18:05 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA, voFinanciach.sk

Prezident podpísal vo štvrtok niekoľko zákonov z dielne rezortu financií

Hlava štátu podpísala viaceré daňové zákony, ale aj zmeny v oblasti finančného sprostredkovania či hypoték.

Prezident SR Andrej Kiska vo štvrtok podpísal viacero zákonov z dielne rezortu financií. Konkrétne novelu zákona o spotrebnej dani z tabakových výrobkov, o spotrebnej dani z minerálneho oleja, novelu zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice, novelu zákona o účtovníctve, daňový poriadok, colný zákon, novelu zákona o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstve, o platobných službách a novelu zákona o bankách.

Cieľom novely zákona o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstve je implementovať eurosmernicu o distribúcii poistenia, ktorá nahradila smernicu o sprostredkovaní poistenia. Zmenou bude pre finančných agentov otázka osobitného finančného vzdelávania. Rozsah povinného vzdelávania sa výrazne zvýši. Úprava sa vzťahuje tak na finančných agentov, ako aj na poisťovne a ich zamestnancov.

V rámci novely zákona o platobných službách ide o transpozíciu eurosmernice, ktorej cieľom je prispieť k vytvoreniu harmonizovaného trhu elektronických platieb v rámci celej Európskej únie. Dôvodom úpravy je dynamický nárast objemu využívania elektronických služieb, nárast využívania mobilných platieb, ako aj rozšírenie okruhu platobných služieb o ich nové druhy. Zaviesť sa majú aj nové prvky na uľahčenie používania elektronických, najmä nízkonákladových internetových a mobilných platieb. Platby za tovar, poskytovanie úverov či elektronické obchodovanie vďaka novej európskej smernici o platobných službách už nebudú výhradne doménou bánk.

Novela zákona o bankách upravuje napríklad financovanie hypoték, pričom hypotekárne záložné listy nahradia kryté dlhopisy. Súčasný systém podpory hypoték pre mladých od budúceho roka nahradí daňový bonus. Národná banka Slovenska zároveň získa intervenčné právomoci. V rámci spotrebiteľských úverov sa zavedie povinnosť overovať informácie o príjme spotrebiteľov cez Sociálnu poisťovňu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame