Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro bankovky peniaze
Ilustračné foto pixabay.com
9. decembra 2015 10:54 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Prezident podpísal rozpočet, najprv však hovoril s Kažimírom

Prezident si pred podpisom zákona roka od ministra financií Petra Kažimíra vyžiadal informácie o navyšovaní výdavkov rozpočtu v parlamente.

Prezident Andrej Kiska podpísal zákon o štátnom rozpočte na budúci rok. Ešte predtým však požiadal ministra financií Petra Kažimíra o vysvetlenie okolností zvýšenia plánovaných príjmov štátneho rozpočtu počas rokovania v Národnej rade SR, ktoré nebolo založené na expertnom odhade Výboru pre daňové prognózy.

Ministerstvo financií očakáva lepší výber daní
„Výdavky verejných financií sú vecou politických priorít vlády. Ale je dôležité, aby rozpočtovanie príjmov bolo založené na poctivých expertných prognózach toho, čo štát v budúcom roku čaká,“ uviedol prezident Andrej Kiska. Ako ďalej informuje kancelária prezidenta, minister financií informoval prezidenta o aktuálnom zlepšenom výbere daní v porovnaní s predchádzajúcimi septembrovými aj októbrovými odhadmi, ktoré by sa malo premietnuť aj do príjmov štátu v budúcom roku.

Podpisu predchádzalo ubezpečenie od Kažimíra
„Po ubezpečení od ministra financií, že bude dodatočne schválené výdavky v budúcoročnom rozpočte viazať, kým nasledujúce prognózy daňových príjmov nepotvrdia zlepšený výber daní, sa prezident Kiska rozhodol zákon o štátnom rozpočte podpísať,“ uviedla prezidentská kancelária.

Príjmy aj výdavky sa navyšovali o desiatky miliónov
Poslanci parlamentu totiž počas rokovania o rozpočte zvýšili pozmeňujúcimi návrhmi príjmy aj výdavky rozpočtu zhodne o 250 mil. eur. Na strane príjmov sa navýšil očakávaný výber dane z pridanej hodnoty o 200 mil. eur a spotrebných daní o 50 mil. eur. Odôvodnené to bolo predpokladaným lepším výberom týchto daní oproti pôvodnému návrhu rozpočtu. Na druhej strane sa na výdavkovej strane zvýšila rozpočtová rezerva na významné investície o 100 mil. eur na bezmála 176 mil. eur a vytvorila sa 150-miliónová rezerva na makroekonomický vývoj, resp. lepší výber daní.

Deficit by mal klesnúť pod 2 % HDP
Slovensko by podľa uvedeného návrhu rozpočtu malo v budúcom roku hospodáriť s deficitom na úrovni 1,93 % hrubého domáceho produktu. Na nasledujúce roky pritom rezort financií naplánoval ďalšiu konsolidáciu na 0,42 % výkonu ekonomiky v roku 2017, pričom vyrovnaného rozpočtu by sme sa mohli dočkať už o rok neskôr. Samotný návrh hotovostného štátneho rozpočtu počíta budúci rok so schodkom na úrovni 1,97 mld. eur. Pre porovnanie, rozpočet na rok 2015 predpokladá hotovostný deficit v objeme 2,984 mld. eur.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...