Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Prezident SR Andrej Kiska.
Prezident SR Andrej Kiska. SITA/Marko Erd
18. decembra 2015 13:45 BankyAktuality od voFinanciach.skvoFinanciach.sk

Prezident Kiska odobril svojím podpisom zmeny v spotrebiteľských úveroch

Poslanci na návrh Andreja Kisku schválili zmeny, ktoré by nemali spôsobovať problémy v praxi.

Prezident Andrej Kiska podpísal novelu Občianského súdneho poriadku, ktorou sa do praxe zavádzajú viaceré zmeny v spotrebiteľských úveroch. Cieľom novely je okrem iného aj zvýšiť ochranu spotrebiteľa v súdnych konaniach pred všeobecnými súdmi a bojovať proti úžere. Právnu normu, ktorá podľa niektorých názorov mohla v praxi obmedziť lízing či refinancovanie úverov, vrátil najprv prezident národnej rade na opätovné prerokovanie, poslanci ju následne schválili aj s pripomienkami hlavy štátu.

Problematické ustanovenie sa do novely dostalo poslaneckým návrhom
Poslanec za Smer-SD Róbert Madej presadil pozmeňujúcim návrhom zmenu do zákona, podľa ktorej by spotrebiteľský úver po novom bolo možné poskytnúť len bezhotovostným prevodom finančných prostriedkov na platobný účet spotrebiteľa, poštovým poukazom, ktorého adresátom je spotrebiteľ, alebo platobným prostriedkom vydaným na meno spotrebiteľa. Podľa Kisku by mohlo takto schválené znenie zákona spôsobovať problémy v právnej interpretácii a aplikácii zákona v praxi. Poslancom prezident navrhol do novely doplniť ustanovenie, podľa ktorého „tým nie je dotknuté bezhotovostné poskytnutie viazaného spotrebiteľského úveru podľa paragrafu 15 alebo poskytnutie spotrebiteľského úveru bezhotovostne na splatenie iného úveru alebo úverov úhradou veriteľovi oprávnenému poskytovať úver podľa tohto zákona alebo osobitného predpisu“. Prezidentov návrh poslanci schválili.

Zmenky by sa už nemali zneužívať
Novelou chce skupina poslancov za Smer-SD zamedziť zneužitiu niektorých právnych inštitútov, napríklad zmenky proti spotrebiteľom, a zabezpečiť, aby nedochádzalo k vydávaniu rozsudkov, ktoré potvrdzujú nároky veriteľov s príslušenstvom vo výške dosahujúcej úžeru, teda napríklad viac ako 90-percentný úrok ročne. „Hoci princípy ochrany spotrebiteľa sú súdy povinné uplatňovať vždy, často túto povinnosť opomínali v konaniach, kde bol uplatnený nárok zo zmenky,“ uviedol Madej. Vysvetlil, že návrh preto zavádza výslovnú povinnosť súdu skúmať aj pri zmenkách, či neboli vystavené v súvislosti so spotrebiteľským vzťahom. Pokiaľ súd zistí, že zmenku vystavil spotrebiteľ, bude povinný posudzovať zmluvný vzťah predchádzajúci vystaveniu zmenky a s tým súvisiace neprijateľné zmluvné podmienky, dobré mravy, zákonný zákaz alebo obmedzenie vystavenia zmenky. Ambíciou novely je aj zastavenie niektorých exekúcií súvisiacich s nárokmi veriteľov zo zmeniek, ak v súdnych konaniach nebolo prihliadnuté na zákonné princípy ochrany spotrebiteľa.
Akákoľvek hotovostná pôžička bude podľa novely automaticky bezúročná a celý úver bude musieť byť bez poplatkov.

Asociácia poskytovateľov spotrebiteľských úverov upozorňovala na koniec viacerých produktov
Na možný koniec splátkového predaja na Slovensku upozornila minulý týždeň Asociácia poskytovateľov spotrebiteľských úverov. Národná rada totiž v stredu podľa nej zakázala všetky produkty splátkového predaja a tzv. lízingu motorových vozidiel. Jedným ustanovením, ktorého deklarovaným dôvodom bolo spresniť zákaz poskytovania úverov v hotovosti, zakázali poslanci podľa asociácie aj možnosť refinancovania alebo konsolidácie úverov. Na tvrdenia asociácie zareagoval následne poslanec NR SR Róbert Madej (Smer-SD), podľa ktorého parlamentom schválené zmeny nezrušia ani splátkový predaj a ani lízing.

Centrálna banka koniec produktov nevidela
Národná banka Slovenska informovala, že si nemyslí, že bude na Slovensku zakázaný predaj na splátky, lízing a refinancovanie úverov. “Podľa názoru NBS po účinnosti zákona nebude zakázaný predaj na splátky, lízing a ani refinancovanie úverov,“ uviedla centrálna banka. 

Zmenu chcela aj banková asociácia
Slovenská banková asociácia uviedla ešte pred vrátením novely do parlamentu, že chápe zámer navrhovateľa obmedziť poskytovanie spotrebiteľských úverov v hotovosti, a tým chrániť spotrebiteľa. Pôvodne schválený text však považuje za nejednoznačný, čo pre finančné inštitúcie predstavuje riziko rôznej interpretácie zo strany súdov. Podľa bánk bolo preto žiaduce, aby kvôli právnej istote bola urobená zmena prijatého zákona tak, aby sa nedal interpretovať rôznymi spôsobmi a umožnil finančným inštitúciám poskytovať produkty, ktoré od nich klienti očakávajú.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies