Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zmluva podpis dokumenty
Ilustračné foto. pixabay.com
6. júla 2018 13:43 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skSITA

Prezident dal zelenú novým pravidlám pre finančných sprostredkovateľov

Cieľom novely zákona o poisťovníctve je regulácia odmien finančných sprostredkovateľov, ako aj regulácia stanovenia odkupnej hodnoty v životnom poistení.

Prezident SR Andrej Kiska podpísal novelu zákona o poisťovníctve, ktorou sa zavedú nové pravidlá pre finančných sprostredkovateľov spolu s viacerými novinkami v oblasti finančného trhu. Cieľom novely zákona je podľa rezortu financií zvýšenie transparentnosti a prehľadnosti nákladov pri distribúcii finančných produktov, regulácia odmien finančných sprostredkovateľov a regulácia stanovenia odkupnej hodnoty v životnom poistení.

Niektoré zmeny neprešli

Novelou zákona sa nakoniec nezavádza regulácia na provízie pre sprostredkovanie úverov na bývanie. Táto sa podľa schváleného pozmeňujúceho návrhu ukázala ako nadbytočná, nakoľko je vo výške, ktorá je blízka priemernej trhovej hodnote. „Regulácia neprinesie pre klientov bánk zlacnenie úverov a prípadný rozdiel v odmene akurát zvýši zisk banky, ktorá úver poskytla,“ uvádza sa v pozmeňujúcom návrhu, ktorý v júni schválil parlament. Regulácia odmeny sprostredkovateľa nemá vplyv ani na opakované refinancovanie úveru zo strany klienta, ktorý sa rozhoduje o refinancovaní úveru, najmä v prípade, že dostane od inej banky výhodnejšie podmienky.

Cieľom novely zákona je aj regulácia stanovenia odkupnej hodnoty v životnom poistení. Pri poisteniach, pri ktorých vzniká právo na odkupnú hodnotu, sa upravujú niektoré finančné nároky poistníka, ktoré vznikajú pri predčasnom ukončení životného poistenia. Cieľom je zamedzenie negatívneho javu, keď klient znáša všetky náklady spojené s uzavretím poistnej zmluvy v prvých rokoch po uzavretí poistnej zmluvy.

Percentá sa menili

Poisťovňa mala byť podľa pôvodného návrhu povinná investovať najmenej 50 % zaplateného poistného v prvom roku trvania poistnej zmluvy zníženého o poistné na krytie rizika, 65 % v druhom roku a 80 % v treťom a v ďalších rokoch. Pozmeňujúcim návrhom však poslanci nakoniec upravili výšku percent, ktoré musia poisťovne investovať v odkupných hodnotách. V prvom roku sadzba ostala na 50 %, v druhom roku sa upravila na 60 % a v treťom roku by to malo byť 70 %.

V pôvodnom návrhu bolo zahrnuté aj to, že klient by mal dostať informačný dokument, ktorý by ho informoval o hlavných položkách produktu. Tieto formuláre, ktoré boli v pôvodnom zákone, zrušili. Informačné formuláre pre klientov budú nanovo naformulované vyhláškou Ministerstva financií SR.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame