Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dohoda, podpis, zmluva
Ilustračné foto pixabay.com
26. novembra 2015 15:23 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skSITA, voFinanciach.sk

Prezident Andrej Kiska podpísal viaceré finančné zákony

Medzi legislatívnymi normami z dielne rezortu financií, ktoré vo štvrtok podpísal prezident Andrej Kiska, bol aj zákon o automatickej výmene informácií o finančných účtoch na účely správy daní.

Údaje o finančných účtoch zahraničných osôb na Slovensku sa budú automaticky odosielať partnerom v zahraničí. Vyplýva to z nového zákona o automatickej výmene informácií o finančných účtoch na účely správy daní z dielne ministerstva financií, ktorý podpísal prezident Andrej Kiska. Týmto zákonom sa okrem implementácie novej bruselskej smernice napĺňa dohoda FATCA so Spojenými štátmi americkými a taktiež multilaterálna dohoda MCAA, ku ktorej Slovensko pristúpilo koncom minulého roka na zasadnutí Globálneho fóra OECD pre transparentnosť a výmenu informácií pre daňové účely.
Informácie bude dostávať aj Slovensko
V praxi bude podľa ministerstva financií prijatie zákona znamenať na základe automatickej výmeny poskytovanie informácií o finančných účtoch daňových rezidentov členských štátov Európskej únie, zmluvných štátov a špecifikovaných amerických osôb vedených finančnými inštitúciami na Slovensku. Zároveň zabezpečí prijímanie obdobných informácií zo strany členských štátov Európskej únie, zmluvných štátov a zo Spojených štátov amerických. Účinnosť zákona je od 1. januára 2016.
Zmení sa aj zákon o pohľadávkach štátu
Ďalšou normou, ktorú Andrej Kiska podpísal, je novela zákona o pohľadávkach štátu, ktorý sa tak mení už po niekoľkých mesiacoch fungovania. Ministerstvo financií sa totiž rozhodlo spresniť text zákona a reagovať na akútne problémy, ktoré sa vyskytli počas doterajšej aplikácie zákona, ktorý je účinný od začiatku tohto roka. Zároveň do novely zákona o pohľadávkach štátu dopĺňa aj paragrafy vyplývajúce z prijatých zmien v reštrukturalizačnom konaní a z novoprijatých zákonov v oblasti súdneho konania. Novela nadobúda účinnosť 31. decembra 2015, časť až 1. júla budúceho roka.
Do portfólií pribudnú investičné fondy s premenlivým základným imaním
Prezidentov podpis dostala aj novela zákona o kolektívnom investovaní. Jej cieľom je umožniť využívanie nových foriem kolektívneho investovania a súvisiacich činností. Podľa rezortu financií bolo totiž potrebné doplniť a rozšíriť súčasnú právnu úpravu kolektívneho investovania o nové formy. Konkrétne ide o investičné fondy s premenlivým základným imaním, teda o fondy s právnou formou akciovej spoločnosti. Ide o fondy, ktoré sú v EÚ známe pod skratkou SICAV (Société d’investissement á Capital Variable) a sú bežne využívané v Luxembursku.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies