Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Prezident SR Andrej Kiska.
Prezident SR Andrej Kiska. SITA/Marko Erd
3. decembra 2015 15:47 BankyAktuality od voFinanciach.skvoFinanciach.sk/SITA

Prezident Andrej Kiska podpísal lacný účet pre všetkých

Ďalší z bodov sociálneho balíčka premiéra Roberta Fica pôjde definitívne do praxe. Prezident podpísal sériu zákonov z dielne ministerstva financií.

Zavedenie lacného bankového účtu pre všetkých získalo aj podpis prezidenta Andreja Kisku. Ten vo štvrtok podpísal novelu zákona o platobných službách, ktorou sa mení aj zákon o bankách. Ide o transpozíciu eurosmernice o porovnateľnosti poplatkov za platobné účty, o presune platobných účtov a o prístupe k platobným účtom so základnými funkciami. Výška poplatku za základný balík služieb, teda spomínaný lacný účet pre všetkých, by mala byť podľa vykonávacieho predpisu rezortu financií najviac tri eurá mesačne.
S nižším príjmom účet zadarmo
Úpravy v zákone o bankách sa týkajú novelizácie základného bankového produktu. Cieľom je zaviesť platobný účet so základnými funkciami pre nízkopríjmové skupiny obyvateľstva. Podmienka pre poskytnutie základného bankového produktu bezodplatne je, že mesačný príjem klienta nebude vyšší ako 400 eur. Kategória ľudí s vyššími príjmami bude mať nárok na vedenie takéhoto účtu za poplatok tri eurá.

Základný platobný účet obsahuje zriadenie, vedenie a zrušenie platobného účtu. Zahŕňa aj operácie, ako vklad a výber finančných prostriedkov v hotovosti v mene euro. Ďalej sú to bezhotovostné prevody finančných prostriedkov z platobného účtu alebo na platobný účet v mene euro, inkaso vrátane trvalého príkazu na inkaso, úhrada vrátane trvalého príkazu na úhradu. Patrí tam aj vydanie platobnej karty.
Jednoduchšie presuny
Spotrebiteľom sa má zjednodušiť aj presun platobných účtov zavedením záväzných pravidiel. Jedným z faktorov zotrvačnosti klientov pri jednom konkrétnom poskytovateľovi platobných služieb je podľa rezortu financií predpokladaná komplikovanosť a nejasnosť jednotlivých krokov presunu platobného účtu. Účinnosť zmien je stanovená na 1. januára 2016.

Prezident zároveň podpísal aj novelu zákona o riešení krízových situácií na finančnom trhu. Novelou sa menia aj niektoré iné zákony upravujúce oblasť finančného trhu, ako napríklad zákon o bankách, zákon o cenných papieroch a investičných službách či zákon o dani z príjmov. Cieľom je zabezpečenie dlhodobej stability finančného sektora SR ako súčasti finančného trhu Európskej únie.
Register poistných udalostí
Jednou z noviniek tejto novely je aj možnosť vytvorenia registra vybraných informácií o poistných udalostiach. Účelom tohto kroku je výmena informácií nevyhnutných na overenie pravdivosti a úplnosti údajov o poistných alebo škodových udalostiach. „Možnosť vytvoriť register sa stanovuje poisťovniam, pobočkám poisťovní z iných členských štátov a pobočkám zahraničných poisťovní, ktoré jeho prevádzkovanie zveria tretej osobe,“ navrhuje sa v novele.

Novela by ako celok mala účinnosť nadobudnúť 1. januára 2016 okrem niektorých ustanovení, ktorých účinnosť sa navrhuje od 1. júla 2016.

Transparentnejšia burza

Podpis od Andreja Kisku dostala vo štvrtok aj novela zákona o burze cenných papierov, ktorou chce rezort financií zvýšiť dôveru investorov na kapitálovom trhu zlepšením transparentnosti. Novela totiž preberá európsku smernicu o transparentnosti. Jej zvýšenie na kapitálovom trhu má prispieť aj k dlhodobému cieľu Európskej komisie posilniť finančnú stabilitu.

Zlepšenie prístupu k regulovaným informáciám na úrovni Európskej únie je podľa rezortu financií zamerané aj na zvýšenie integrácie európskych trhov s cennými papiermi a na cezhraničné zviditeľnenie malých a stredných kótovaných spoločností. Novela tiež zavádza minimálne kritériá na prístup k regulovaným informáciám a ich archivovanie. Účinnosť je stanovená od 1. januára 2016.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies