Prezident Andrej Kiska nepodpísal novelu upravujúcu spotrebiteľské úvery

14. decembra 2015 19:36
SITA/voFinanciach.sk
NR SR
Ilustračné foto. SITA/Jozef Jakubčo

Podľa prezidenta môže schválené znenie novely Súdneho občianskeho poriadku spôsobovať v praxi problémy.

Prezident SR Andrej Kiska vrátil Národnej rade SR novelu Občianskeho súdneho poriadku, ktorá sa týka spotrebiteľských úverov. Poslancom parlamentu navrhol, aby pri opätovnom prerokovaní schválili návrh so zmenami. Informoval o tom tlačový odbor Kancelárie prezidenta SR. Spotrebiteľský úver by po novom bolo možné poskytnúť len bezhotovostným prevodom finančných prostriedkov na platobný účet spotrebiteľa, poštovým poukazom, ktorého adresátom je spotrebiteľ, alebo platobným prostriedkom vydaným na meno spotrebiteľa. Podľa Kisku môže takto schválené znenie zákona spôsobovať problémy v právnej interpretácii a aplikácii zákona v praxi.

Kiska navrhuje schváliť v parlamente zmeny

„Môže to viesť k nejasnostiam, či a za akých okolností bude možné ponúkať splátkový predaj alebo kúpu vecí formou lízingu, čo nepochybne nebolo úmyslom predkladateľov schváleného pozmeňujúceho návrhu,“ dodal prezident. Hlava štátu preto navrhuje pri opätovnom prerokovaní schváliť zákon s legislatívno-technickým spresnením textu, ktoré by problémy s výkladom zákona odstránilo. 

Zmeny prešli cez poslanecký návrh

Uvedený zákon bol počas prerokovania v NR SR prostredníctvom pozmeňujúceho poslaneckého návrhu doplnený o ustanovenia, ktoré nepriamo novelizovali zákon o spotrebiteľských úveroch. Cieľom návrhu bola podľa autorov snaha zlepšiť nástroje smerujúce k posilneniu právnej ochrany spotrebiteľa. 

Asociácia poskytovateľov spotrebiteľských úverov upozorňuje na koniec viacerých produktov

Na možný koniec splátkového predaja na Slovensku upozornila minulý týždeň Asociácia poskytovateľov spotrebiteľských úverov. Národná rada totiž v stredu podľa nej zakázala všetky produkty splátkového predaja a tzv. lízingu motorových vozidiel. Jedným ustanovením, ktorého deklarovaným dôvodom je spresniť zákaz poskytovania úverov v hotovosti, zakázali poslanci podľa asociácie aj možnosť refinancovania alebo konsolidácie úverov. Na tvrdenia asociácie zareagoval následne poslanec NR SR Róbert Madej (Smer-SD), podľa ktorého parlamentom schválené zmeny nezrušia ani splátkový predaj a ani lízing.

Centrálna banka koniec produktov nevidí

Národná banka Slovenska si taktiež nemyslí, že bude na Slovensku zakázaný predaj na splátky, lízing a refinancovanie úverov. “Podľa názoru NBS po účinnosti zákona nebude zakázaný predaj na splátky, lízing a ani refinancovanie úverov,“ uviedla centrálna banka. 

Zmenu by privítala banková asociácia

Slovenská banková asociácia chápe zámer navrhovateľa obmedziť poskytovanie spotrebiteľských úverov v hotovosti, a tým chrániť spotrebiteľa. Schválený text však považuje za nejednoznačný, čo pre finančné inštitúcie predstavuje riziko rôznej interpretácie zo strany súdov. Je preto podľa bánk žiaduce, aby kvôli právnej istote bola urobená v najbližšom možnom termíne zmena prijatého zákona tak, aby sa nedal interpretovať rôznymi spôsobmi a umožnil finančným inštitúciám poskytovať produkty, ktoré od nich klienti očakávajú.

 

Odporúčané články

Čo si o tom myslíte?

Podobné články