Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Robert Fico, Peter Kažimír
Predseda vlády Robert Fico a minister financií Peter Kažimír počas brífingu, na ktorom uviedli ďalšie opatrenie z 2. vládneho balíčka - lacný bankový účet. SITA/Robert Tappert
11. novembra 2015 10:47 BankySpotrebiteľ od voFinanciach.skSITA

Premiér Fico odškrtol zavedenie lacného účtu pre všetkých

AKTUALIZOVANÉ

Základný platobný účet bude môcť získať každý za maximálne tri eurá mesačne.

Predseda vlády Robert Fico vyškrtol zo zoznamu avizovaných opatrení z druhého sociálneho balíčka ďalšie splnené opatrenie. Ide o lacný bankový produkt pre všetkých, ktorý prichádza v rámci v utorok schválenej novely zákona o platobných službách a zákona o bankách. Výšku poplatku za základný balík služieb v rámci platobného účtu stanoví rezort financií vo vykonávacom predpise, suma by však nemala prevýšiť 3 eurá mesačne. Klienti s príjmom do 400 eur mesačne budú mať nárok na základný bankový účet bezplatne.

Vláda chce robiť poriadok v bankových poplatkoch
„Považujem toto opatrenie za výsostne sociálne, ktoré patrí do druhého sociálneho balíka úplne oprávnene,“ vyhlásil v stredu premiér Robert Fico. Ako dodal, na jednej strane je zavedenie základného bankového účtu podložené európskou legislatívou, na druhej strane však ide v línii úsilia vlády urobiť poriadok v politike rôznych bankových poplatkov. „Je to veľmi vážne rozhodnutie. Je to prelom do poplatkovej politiky bánk, s ktorou nesúhlasíme,“ dodal.

Trojeurový účet rád využije aj minister financií
Minister financií Peter Kažimír zároveň tvrdí, že banky nebudú znížené príjmy z poplatkov za bankové účty prenášať do poplatkov za iné produkty. „Som presvedčený, že banky nebudú schopné prenášať tieto poplatky do ďalších služieb. Okrem toho vyše dvoch rokov každý mesiac zverejňujeme index poplatkov, takže všetko je na webe,“ povedal Kažimír. Ten podľa vlastných slov rád trojeurový účet sám využije, pretože mu to zníži náklady. Pridal sa k nemu aj premiér Robert Fico.

Základný účet obsahuje viacero operácií
Základný platobný účet obsahuje zriadenie, vedenie a zrušenie platobného účtu. Zahŕňa aj operácie, ako vklad a výber finančných prostriedkov v hotovosti v mene euro. Ďalej sú to bezhotovostné prevody finančných prostriedkov z platobného účtu alebo na platobný účet v mene euro, inkaso vrátane trvalého príkazu na inkaso, úhrada vrátane trvalého príkazu na úhradu. Patrí tam aj vydanie platobnej karty.

Zjednodušenie presunu účtu
Spotrebiteľom sa má zjednodušiť aj presun platobných účtov zavedením záväzných pravidiel. Jedným z faktorov zotrvačnosti klientov pri jednom konkrétnom poskytovateľovi platobných služieb je podľa rezortu financií predpokladaná komplikovanosť a nejasnosť jednotlivých krokov presunu platobného účtu. Účinnosť zmien je stanovená na 1. januára 2016.

Analytici vidia aj možné riziká
Zavedenie zvýhodneného účtu, ktorý bude pre nízkopríjmových klientov s príjmom do 400 eur mesačne bezplatný, prináša podľa analytikov portálu Finančná Hitparáda viaceré riziká. Bežní klienti, pre ktorých má byť za poplatok tri eurá, podľa nich s veľkou pravdepodobnosťou tento účet nevyužijú. Využívajú totiž internet a realizujú bankové operácie elektronicky a vzhľadom na ich príjem nad 400 eur môžu získať balík bežného účtu úplne zadarmo aj teraz.

Problémom môžu byť „peniaze na ruku“
Nízkopríjmoví klienti tento nový účet podľa analytikov portálu taktiež nebudú využívať. „Buď nedôverujú bankám, prípadne ide ich príjem dosť často mimo účtovníctva (na ruku) a teda, peniaze sa nedostanú na žiaden účet,“ upozorňujú. Základný bankový účet má však podľa Finančnej Hitparády aj svoje pozitíva, svet bánk sa totiž stáva dostupnejší aj pre nízkopríjmových občanov.

Hrozí nabaľovanie produktov
Jedným z možných rizík pri tomto účte je pritom aj možnosť, že banka by mohla napríklad v snahe vykompenzovať si stratu z otvorenia takéhoto účtu klientovi pribaliť ďalšie produkty, na ktorých bude zarábať. „Reálne hrozí, že nízkopríjmoví klienti s nižšou finančnou gramotnosťou, sa môžu dokonca dostať do úverovej špirály, z ktorej sa už len veľmi ťažko dostanú,“ upozorňuje portál Finančná Hitparáda.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...