Prémia k stavebnému sporeniu a jej podmienky ostanú nezmenené

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
úvery, bývanie, dom, peniaze, euro, bankovky, mince
pixabay.com

Na získanie maximálnej výšky štátnej prémie bude potrebné vložiť na účet stavebného sporenia 1 327, 80 eura.

Maximálna výška štátnej prémie pri stavebnom sporení zostáva aj v roku 2017 zachovaná na úrovni 66,39 eura. Na jej získanie budú musieť Slováci nasporiť rovnakú sumu ako v roku 2016, čiže 1 327,80 eura. V roku 2015 to bolo 1 207,09 eura a v roku 2014 išlo o sumu 781,06 eura. Pri zvyšovaní optimálneho ročného vkladu na získanie maximálnej štátnej prémie v posledných rokoch je podľa stavebných sporiteľní čoraz menej Slovákov schopných nasporiť toľko, aby maximálnu štátnu prémiu získali.
Rozhoduje vzorec
Kým v minulosti výšku štátnej prémie upravoval každoročne zákon o štátnom rozpočte, od januára 2005 sa počíta už podľa vzorca, ktorý zohľadňuje predovšetkým výšku úrokových sadzieb štátnych dlhopisov. Ešte pred niekoľkými rokmi sa zákon o stavebnom sporení neustále menil, menila sa aj výška štátnej prémie. Podľa stavebných sporiteľní tieto zmeny klientov zneisťovali. Pôvodná výška štátnej prémie 199,2 eura bola zachovaná do roku 2000, odvtedy sa každým rokom znižovala a menil sa aj vymeriavací základ. Aktuálna výška štátnej prémie 66,39 eura je platná od roku 2006.
Chystajú sa ďalšie zmeny ?
Aj v roku 2016 sa objavila snaha zmeniť zákon o stavebnom sporení. Podľa medializovaných, no v konečnom dôsledku nepotvrdených informácií sa štátna prémia k stavebnému sporeniu mala prideľovať len ľuďom s nižšími príjmami, konkrétne s mesačným príjmom do 1,3-násobku priemernej hrubej mzdy na Slovensku. Stavebné sporiteľne však nezisťujú výšku príjmu klienta, čo by znamenalo vyššiu administratívnu náročnosť a zásah do informačných systémov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať