Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro bankovky peniaze mince
Ilustračné foto. pixabay.com
2. januára 2018 9:28 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skSITA

Prémia k stavebnému sporeniu a jej podmienky sa nemenia

Na získanie maximálnej výšky štátnej prémie bude potrebné vložiť vklady vo výške 1 327, 80 eura.

Maximálna výška štátnej prémie pri stavebnom sporení zostáva aj v roku 2018 zachovaná na úrovni 66,39 eura. Na jej získanie budú musieť Slováci nasporiť rovnakú sumu ako v roku 2017, čiže 1 327,80 eura. V roku 2016 to bolo tiež 1 327,80 eura, v roku 2015 to bolo 1 207,09 eura a v roku 2014 išlo o sumu 781,06 eura. Pri zvyšovaní optimálneho ročného vkladu na získanie maximálnej štátnej prémie v posledných rokoch je podľa stavebných sporiteľní čoraz menej Slovákov schopných nasporiť toľko, aby maximálnu štátnu prémiu získali.

Stavebné sporenie je podľa Prvej stavebnej sporiteľne dlhodobo stabilný produkt na slovenskom finančnom trhu. “Za 25 rokov prešlo bránami stavebných sporiteľní viac ako 2,5 milióna klientov. Tí si uzatvorili vyše 4,5 milióna zmlúv o stavebnom sporení,“ skonštatoval Radovan Slobodník, hovorca Prvej stavebnej sporiteľne.

Prémiu určuje vzorec

Kým v minulosti výšku štátnej prémie upravoval každoročne zákon o štátnom rozpočte, od januára 2005 sa počíta už podľa vzorca, ktorý zohľadňuje predovšetkým výšku úrokových sadzieb štátnych dlhopisov. Ešte pred niekoľkými rokmi sa zákon o stavebnom sporení neustále menil, menila sa aj výška štátnej prémie. Podľa stavebných sporiteľní tieto zmeny klientov zneisťovali. Pôvodná výška štátnej prémie 199,2 eura bola zachovaná do roku 2000, odvtedy sa každým rokom znižovala a menil sa aj vymeriavací základ. Aktuálna výška štátnej prémie 66,39 eura je platná od roku 2006.

V roku 2017 sa opäť objavili nové zámery na upravenie podmienok stavebného sporenia. “Vítame však, že zo strany politických predstaviteľov je aspoň vôľa rokovať a odborne argumentovať. Budeme sa preto logickými faktami snažiť dokázať, že súčasné podmienky stavebného sporenia sú optimálne a netreba na nich nič meniť,“ dodal Slobodník.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame