Predaj na splátky, lízing a refinancovanie podľa NBS neskončia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Parlament, zákon
Ilustračné foto Národná rada SR

AKTUALIZOVANÉ
Novú zmenu zákona je podľa centrálnej banky potrebné vnímať v kontexte celého zákona.
Národná banka Slovenska (NBS) si nemyslí, že bude na Slovensku zakázaný predaj na splátky, lízing a refinancovanie úverov. Asociácia poskytovateľov spotrebiteľských úverov totiž reagovala na zmeny v zákonoch týkajúcich sa poskytovania úverov a uviedla, že po novom sa zakážu splátkové predaje, ako aj refinancovanie alebo konsolidácie úverov. “Podľa názoru NBS po účinnosti zákona nebude zakázaný predaj na splátky, lízing a ani refinancovanie úverov,“ uviedla centrálna banka.

Zákon o spotrebiteľských úveroch zakazuje podľa NBS len poskytovanie peňažných prostriedkov k rukám spotrebiteľa inak ako tam ustanovenými spôsobmi. “Príslušné ustanovenie treba vnímať v kontexte celého zákona, preto sa uplatňuje len na situácie, keď sú peniaze dané k dispozícii priamo spotrebiteľovi. Neznamená to, že peňažné prostriedky, ktoré sa nevyplácajú spotrebiteľovi, ale predajcovi tovaru, prípadne inej banke, sú nezákonne poskytnutý úver,“ konštatuje Národná banka Slovenska.

To, že parlamentom schválené zmeny nezrušia ani splátkový predaj a ani lízing, tvrdí poslanec Národnej rady SR Róbert Madej (Smer-SD). Cieľom je podľa neho zabrániť poskytovať finančné prostriedky spotrebiteľom v hotovosti. „Viazaný spotrebiteľský úver je v zákone o spotrebiteľských úveroch riešený samostatne a teda ho možno považovať za osobitný druh spotrebiteľského úveru s osobitnou úpravou v tomto ustanovení. Teda takzvaný splátkový predaj je produktom, kde veriteľ za spotrebiteľa zaplatí kúpnu cenu tovaru a ten mu ju potom spláca,“ vysvetlil Madej.
Na riziká upozornila asociácia poskytovateľov úverov
O konci splátkového predaja na Slovensku informovala vo štvrtok Asociácia poskytovateľov spotrebiteľských úverov (APSÚ). Národná rada totiž v stredu podľa nej zakázala všetky produkty splátkového predaja a tzv. lízingu motorových vozidiel. Jedným ustanovením, ktorého deklarovaným dôvodom je spresniť zákaz poskytovania úverov v hotovosti, zakázali poslanci podľa asociácie aj možnosť refinancovania alebo konsolidácie úverov.

Doplnením jednej vety do ustanovenia zakazujúceho poskytnutie úveru v hotovosti Národná rada SR spôsobila podľa APSÚ koniec týmto formám financovania. Pri refinancovaní aj predaji na splátky prebieha prevod peňazí bezhotovostne na účet pôvodného poskytovateľa úveru, resp. predajcu tovarov. Tento prípad podľa APSÚ opätovne ukazuje, že legislatívny proces na Slovensku neprebieha štandardným spôsobom, vďaka ktorému by bolo možné takéto neplánované ale zásadné zmeny z návrhov odstrániť.
Banková asociácia považuje text za nejednoznačný
Slovenská banková asociácia chápe zámer navrhovateľa obmedziť poskytovanie spotrebiteľských úverov v hotovosti, a tým chrániť spotrebiteľa. Schválený text však považuje za nejednoznačný, čo pre finančne inštitúcie predstavuje riziko rôznej interpretácie zo strany súdov. Je preto podľa bánk žiaduce, aby kvôli právnej istote bola urobená v najbližšom možnom termíne zmena prijatého zákona tak, aby sa nedal interpretovať rôznymi spôsobmi a umožnil finančným inštitúciám poskytovať produkty, ktoré od nich klienti očakávajú.
Pred schvaľovaním je potrebná diskusia
NBS podporuje podľa zverejneného stanoviska najmä takú prípravu legislatívy, kde je priestor na širšiu diskusiu, a to najmä formou riadneho medzirezortného pripomienkového konania. V rámci štandardného legislatívneho procesu vzniká podľa centrálnej banky priestor na prípravu jednoznačného textu právnej normy, a tak sa predíde interpretačným nejasnostiam. „Na tvorbe diskutovaného pozmeňujúceho návrhu sa podieľala NBS a iné inštitúcie,“ uviedol ešte vo štvrtok Madej.
O zmenách chce hovoriť poslanec Hlina s prezidentom
Niektoré médiá chcú podľa poslanca NR SR Alojza Hlinu (KDH) donútiť prezidenta SR, aby novelu Občianskeho súdneho poriadku, ktorá sa týka spotrebiteľských úverov, vrátil do parlamentu a odložil tým jej účinnosť. Ako povedal Hlina v piatok na tlačovej besede, niekomu novela prekáža, pretože nebankové subjekty majú pred Vianocami a v januári žatvu. „Ide o niekoľko desiatok miliónov eur. Niekto hrubo zavádzajúcim spôsobom klame verejnosť,“ vyhlásil Hlina, podľa ktorého novela má byť účinná dňom uverejnenia. Hlina sa chce o tom rozprávať aj s prezidentom Andrejom Kiskom a preto ho požiada o stretnutie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka Slovenska