Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Svetová banka
Ilustračné foto. SITA/AP Photo/Bullit Marquez
7. apríla 2019 15:01 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Postu šéfa Svetovej banky sa ujme jej kritik David Malpass

Podľa amerického ministra financií Stevena Mnuchina Malpass počas pôsobenia v jeho rezorte presadzoval reformy vo Svetovej banke.

Šéfom Svetovej banky sa stane nominant amerického prezidenta Donalda Trumpa David Malpass. Vo funkcii ho v piatok jednomyseľne potvrdila 25-členná výkonná rada banky.

Päťročné funkčné obdobie začne vykonávať v utorok, keďže doterajší šéf Svetovej banky Jim Yong Kim sa funkcie v skoršej časti tohto roka vzdal tri roky pred skončením svojho mandátu.

Nový šéf presadzoval reformy

Malpass zastával post námestníka ministra financií pre zahraničné záležitosti v terajšej americkej administratíve. Minister financií USA Steven Mnuchin ocenil to, že Malpass počas pôsobenia na ministerstve presadzoval reformy vo Svetovej banke.

Malpass je dlhodobým kritikom banky a Medzinárodného menového fondu (MMF), ktorý je jej sesterskou organizáciou. Sťažoval sa napríklad na to, že Svetová banka požičiava príliš veľa peňazí Číne na úkor chudobnejších krajín, ktoré nemajú rovnaký prístup na globálne kapitálové trhy ako Peking.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame