Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Poštová banka
Ilustračné foto. Poštová banka
3. apríla 2019 12:31 PoisťovneAktuality od voFinanciach.skSITA

Poštová poisťovňa bola aj vlani zisková

Poštovej poisťovni sa vlani darilo, tento rok ovplyvní daň z poistného.

Poštová poisťovňa dosiahla v minulom roku zisk 2,3 mil. eur, pričom podľa vyjadrení firmy sa zastabilizoval na úrovni z roka 2017. Vlaňajší výsledok bol však ovplyvnený rastom administratívnych nákladov o 12 percent či vyššími výdavkami na poistné plnenia, vrátane zmien technických rezerv.

Historický výsledok

Ako uviedla generálna riaditeľka a predsedníčka predstavenstva Poštovej poisťovne Zuzana Adamová, vlaňajšok bol pre Poštovú poisťovňu úspešný najmä z pohľadu pokračujúceho rastu veľkosti poistného kmeňa a objemu predpísaného poistného. „Tu sme dosiahli historicky najlepší výsledok od roku 2008, keď sa poisťovňa stala členom skupiny Poštovej banky,“ konštatuje Adamová.

Výnosy z hrubého predpísaného poistného narástli o 11 %, a to najmä vďaka produktom životného poistenia, kde bol rast o 12 % na 14 mil. eur. Neživotné poistenie rástlo o 4 % na 1,9 mil. eur. „Na hodnotu technických rezerv v životnom poistení a na výnosy z finančného umiestnenia mali negatívny vplyv trhové úrokové sadzby, ktoré sa aj počas roka 2018 naďalej udržiavali na nízkych hodnotách,“ povedala Adamová.

Vplyv regulácie

Už teraz je podľa Adamovej zrejmé, že v roku 2019 sa nepriaznivo prejaví štátna regulácia. „Očakávame významný dopad dane z neživotného poistenia, ale už aj čiastočný vplyv zavedenia regulácie v oblasti nákladov na finančné sprostredkovanie a v oblasti ochrany klientov poisťovní od roku 2020,“ uviedla Adamová. Celkovo však bude hospodárska a finančná situácia poisťovne v roku 2019 závisieť podľa Adamovej od plnenia obchodnej stratégie skupiny Poštovej banky.

O spoločnosti

Značka Poštovej poisťovne vznikla zápisom do Obchodného registra SR 18. mája 2015. Avšak od októbra 1995 do polovice júna 2008 pôsobila pod názvom Poisťovňa Tatra. V máji 2008 získala 100-percentný podiel akcií poisťovne Poštová banka. Od 14. júna 2008 zmenila Poisťovňa Tatra obchodné meno na Poisťovňa Poštovej banky. Začiatkom roka 2015 Poštová banka a Slovenská pošta informovali, že preberajú nad poisťovňou spoločnú kontrolu a meno sa zmenilo na Poštovú poisťovňu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame