Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Poštová banka
Ilustračné foto SITA/Marián Peiger
10. mája 2015 11:13 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Poštová banka za tri mesiace so ziskom 12,2 mil. eur

V porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška je to pokles o 35,8 %.

Poštová banka dosiahla v prvom kvartáli tohto roka zisk po zdanení na úrovni 12,2 mil. eur. Ako ďalej vyplýva zo zverejnených informácií, v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška je to pokles o 35,8 %. Výnosy banky medziročne stúpli a aj náklady zaznamenali mierne zníženie, čiže prevádzkový zisk vzrástol o 6,2 % na 33 mil. eur. Banka však zaúčtovala zníženie hodnoty pohľadávok vo vyššej sume, čo spôsobilo, že konečný zisk poklesol.

V minulom roku Poštová banka dosiahla čistý zisk na úrovni 41,8 mil. eur. V medziročnom porovnaní poklesol o 38,6 %. Podpísal sa pod to podľa vyjadrení banky hlavne konzervatívny prístup k tvorbe opravných položiek a obnovený odvod do Fondu ochrany vkladov, ktorý pribudol k bankovej dani. Čisté úrokové výnosy medziročne vzrástli o 6,8 % na takmer 203 mil. eur.

Poštová banka vznikla na konci decembra 1992 a svoju činnosť začala 1. januára 1993. Na základe zmluvy so Slovenskou poštou predáva svoje produkty a služby aj prostredníctvom vyše 1 500 pôšt umiestnených na celom území Slovenska. Ku koncu júna 2013 bol ešte vyše 90-percentným vlastníkom banky Istrokapital, no od júla 2013 skupina J&T vlastní majoritu. V súčasnosti je to 90 % a podiel Istrokapitalu klesol na 8,45 %.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame