Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Poštová banka vstupuje na hypotekárny trh

Euro bankovky peniaze bývanie
Ilustračné foto. pixabay.com

Banka začína poskytovať offsetové hypotéky, čo je spojenie sporenia a hypotéky.

Poštová banka prichádza s úvermi na bývanie, pričom už pred časom avizovala, že chce vstúpiť na tento trh. Spoločnosť bola totiž doteraz označovaná ako stará dáma bankového trhu. Chce sa začať orientovať aj na strednú generáciu, mladších ľudí a rodiny.
Možnosť získať nižší úrok
Väčšina ľudí sa snaží nasporiť si finančné prostriedky a ráta s nimi pre rôzne účely do budúcna. Aby sa vyhli finančnej tiesni v prípade straty zamestnania, alebo aby sa mohli osamostatniť a kúpiť si vlastné bývanie. Pokiaľ je rezerva dostatočne veľká, je možné ju spojiť s hypotékou a ušetriť. Princíp sporenia a hypotéky sa nazýva offsetová hypotéka.

“Úrok sa platí iba z tej časti dlhu, ktorá prevyšuje úspory. Platené úroky sú preto nižšie ako pri bežnej hypotéke. Úspory sa v tomto prípade neúročia,” povedal Pavel Škriniar z portálu FinancnaHitparada.sk. S takouto hypotékou prišla pred časom mBank, v súčasnosti ju má Fio banka a už aj Poštová banka. “Veľa ľudí už tento typ hypotéky pozná, minimálne o nej počuli,” povedal výkonný riaditeľ portálu FinancnyKompas.sk Maroš Ovčarik.
Prečítajte si tiež:

Pre ľudí, ktorí majú väčšie sumy peňazí, či už na bežnom alebo na sporiacich účtoch, to môže byť podľa Ovčarika zaujímavý produkt. Offsetová hypotéka dáva človeku väčšiu voľnosť pri nakladaní so svojimi úsporami. Zároveň zhodnocuje úspory vo výške úrokovej sadzby hypotéky, čo je podľa Ovčarika pri súčasných sadzbách na vkladoch nadštandardné zhodnotenie.
Riešenie pre rodiny
Poštová banka prišla s produktom Užitočné bývanie. Jeho doplnková služba Úspora prináša riešenie pre rodiny, rodičov, deti starých rodičov, blízkych, ktorí si pri financovaní bývania chcú vypomôcť. Na jeden úver bude možné naviazať päť sporiacich účtov. Tie môžu pomôcť znížiť úrok na úvere na bývanie pod hranicu jedného percenta.

Služba Úspora od Poštovej banky je sporiaci účet, ktorý si môže klient zriadiť už pri žiadosti o úver. Na tento následne klient pošle finančné prostriedky, ktoré nie sú nijako terminované. Majiteľ ich môže kedykoľvek vybrať. Aktuálny úrok a splátka na úvere na bývanie sa tak bude pravidelne prepočítavať podľa aktuálneho stavu na účtoch Úspora.

Prostriedky na sporiacom účte nie sú úročené. Klient môže získať podľa vyjadrení Poštovej banky omnoho viac úsporou na nižšom úroku na hypotéke. Takýto účet môže mať aj rodič, iný rodinný príslušník, priateľ alebo ktokoľvek iný. Úroková sadzba sa následne zníži o percentuálny rozdiel medzi úsporami a načerpanou výšku úveru na bývanie.
Pri výbere prostriedkov sa úrok prehodnotí
Maximálne možné zníženie sadzby, ktoré je možné týmto spôsobom dosiahnuť je 50 %, teda polovica pôvodnej základnej sadzby. Ako povedal člen predstavenstva zodpovedný za obchod v Poštovej banke Peter Hajko, napríklad pri načerpaní úveru vo výške 100 tis. eur a úrokovej sadzbe 1,45 % môže klientovi klesnúť úrok na 0,725 %. Podmienkou je, že kumulatívny stav na sporiacich účtoch bude 50 tis. eur. V prípade, že nasporené prostriedky klesnú výberom klienta, prehodnotí sa aj úrok.

Klient sa už viac nemusí podľa vyjadrení Poštovej banky rozhodovať, či je pre neho výhodnejšie mať čo najnižší úver na bývanie aj keď na neho minie všetko, čo má našetrené, alebo či si má požičať viac pri vyššej splátke a úspory si ponechať. Úver na bývanie je možné použiť nielen na kúpu nehnuteľnosti, ale aj na refinancovanie už skôr poskytnutých úverov, alebo bezúčelovo na pokrytie iných potrieb pokiaľ bude zabezpečený inou nehnuteľnosťou.

Pabk.jpg
Štyri rôzne fixácie
Na trh banka prináša štyri druhy fixácie, a to na jeden rok, dva roky, tri a päť rokov. V prípade, že klient uzatvorí v rámci úveru na bývanie napríklad aj poistenie, získa ďalšie zvýhodnenie, ako to štandardne býva aj v iných bankách. V štartovacej fáze Poštová banka neúčtuje klientovi poplatok za poskytnutie úveru.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 3. apríla 2017 12:49Zdroj voFinanciach.sk

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...