Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NBS
Ilustračné foto SITA/Tomáš Benedikovč
7. februára 2018 18:05 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skSITA

Poslanci schválili nominácie Ódora a Kotiana do vedenia NBS a RRZ

Ľudovít Ódor, ktorý pôsobil ako člen Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, by mal byť novým viceguvernérom NBS.

Poslanci Národnej rady SR schválili nomináciu Ľudovíta Ódora na post viceguvernéra Národnej banky Slovenska (NBS). Ten predtým pôsobil ako člen Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ). Na jeho miesto by mal nastúpiť Juraj Kotian, ktorého nomináciu parlament takisto schválil. NBS považuje ekonóma Ľudovíta Ódora za mimoriadne vhodného kandidáta na post viceguvernéra. „Ódor bol už v minulosti členom Bankovej rady NBS, a tak prostredie centrálnej banky pozná, je medzinárodne uznávaným ekonómom práve v oblasti, ktorú NBS potrebuje zastrešiť. NBS by tiež uvítala, keby banková rada pracovala v plnom zložení ako to stanovuje zákon,“ uviedla centrálna banka.

Na ťahu je prezident

Viceguvernéra NBS do funkcie vymenúva a odvoláva prezident na návrh vlády schválený parlamentom. Vláda nomináciu Ľudovíta Ódora schválila ešte 13. decembra minulého roku. Ódor by tak mal obsadiť jeden z dvoch voľných postov viceguvernéra NBS. Centrálna banka už dlhšie obdobie pôsobila iba s jedným viceguvernérom. Jánovi Tóthovi však skončilo päťročné funkčné obdobie začiatkom novembra minulého roku. Odvtedy banková rada centrálnej banky pozostáva iba z guvernéra Jozefa Makúcha a ďalších troch riadnych členov.

Ľudovít Ódor bol členom rozpočtovej rady od júna 2012. Päťročné funkčné obdobie v tejto funkcii mu oficiálne uplynulo v júni minulého roku, svoj post však zastával naďalej kvôli absencii ďalšieho člena RRZ. Predtým pôsobil v rôznych analytických funkciách v komerčnom sektore, viedol aj Inštitút finančnej politiky Ministerstva financií SR. Zastával tiež funkciu člena bankovej rady NBS a radil premiérke a ministrovi financií.

Kotiana nominoval prezident

Juraj Kotian bol do funkcie člena RRZ nominovaný prezidentom SR Andrejom Kiskom. Podľa ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti totiž jedného člena rady volí a odvoláva parlament na návrh prezidenta, o druhom takisto rozhoduje parlament jednoduchou väčšinou na návrh guvernéra NBS. Okrem dvoch členov rada pozostáva ešte z predsedu, ktorého parlament volí a odvoláva trojpätinovou väčšinou na návrh vlády.

Kotian pôsobil dlhé obdobie ako ekonóm v rámci skupiny Erste Group. Od roku 2000 do roku 2007 ako hlavný ekonóm v Slovenskej sporiteľni, odvtedy až po súčasnosť ako ekonóm a vedúci makroekonomických a finančných analýz pre región strednej a východnej Európy v Erste Group Bank vo Viedni. Kotian je absolventom Matematicko-fyzikálnej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame