Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Poistenie
Ilustračné foto. fantasista/FreeDigitalPhotos.net
19. júna 2018 13:23 PoisťovneAktuality od voFinanciach.skSITA

Poslanci prerokovali zmeny v poistnom sektore, hlasovať budú v stredu

O návrhoch by sa malo hlasovať v stredu o 11:00.

Poslanci parlamentu v utorok prerokovali vládny návrh zákona o dani z poistenia, ktorý predložil minister financií Peter Kažimír. Nová poistná daň nahradí v súčasnosti platný osempercentný poistný odvod. Pôvodne sa mal zákon týkať aj produktov životného poistenia, avšak od tohto zámeru ministerstvo financií upustilo. Nová daň z poistenia by tak mala mať jednotnú osempercentnú sadzbu, ktorá sa dotkne všetkých produktov neživotného poistenia, s výnimkou povinného zmluvného poistenia, kde zostane aj naďalej osempercentný odvod.

Poslankyňa SaS Jana Kiššová tento návrh odmietla. „Ak sa ekonomike darí, dane sa majú znižovať a vonkoncom nemajú vznikať nejaké nové,“ uviedla v rozprave Kiššová. Zároveň predložila pozmeňujúci návrh, ktorým chce posunúť dátum účinnosti. V ďalšom návrhu chce zakotviť povinnosť poisťovniam oznámiť platiteľovi poistného sadzbu poistného a možnosť vyčísliť, koľko platiteľ poistného na základe novej dane zaplatí.

Zmení sa zdaňovacie obdobie ?

Poslanec Ondrej Dostál (SaS) predložil viacero pozmeňujúcich návrhov, medzi nimi aj zmenu zdaňovacieho obdobia zo štvrťroku na kalendárny rok, ale aj zníženie sadzby z 8 % na 2 %.

Zákonodarný zbor bez rozpravy prerokoval aj novelu zákona o poisťovníctve, ktorou sa menia aj ďalšie finančné zákony. Cieľom je podľa rezortu financií zvýšiť transparentnosť a prehľadnosť nákladov pri distribúcii finančných produktov, regulácia odmien finančných sprostredkovateľov a regulácia stanovenia odkupnej hodnoty v životnom poistení.

O návrhoch by sa malo hlasovať v stredu o 11:00.

Parlament bude v rokovaní pokračovať o 14:00.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame