Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bývanie, úvery
Ilustračné foto pixabay.com
9. decembra 2015 12:57 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Poslanci prelomili veto a schválili zákon o úveroch na bývanie

Prezident SR Andrej Kiska zákon o úveroch na bývanie pre ustanovenie o percentuálnom strope vrátil späť do parlamentu, poslanci ho však opäť schválili.

Zákon o úveroch na bývanie opäť prešiel hlasovaním v parlamente. Poslanci tak prelomili veto prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku, ktorý zákon vrátil na prerokovanie minulý týždeň v piatok. Nepozdávalo sa mu ustanovenie, ktoré presadil pozmeňujúcim návrhom nezaradený poslanec Miroslav Beblavý. Ide o zavedenie maximálnej výšky nákladov pri predčasnom splatení úveru na jedno percento z predčasne splatenej sumy úveru na bývanie.
SBA: neopodstatnená regulácia
Podľa Slovenskej bankovej asociácie ide však o neopodstatnenú cenovú reguláciu. “Úpravy na poslednú chvíľu boli schválené bez akejkoľvek hlbšej odbornej diskusie či verejnej konzultácie a navyše bez zhodnotenia technickej a časovej náročnosti pripravovaných zmien,” povedal prezident asociácie Alexander Resch. Beblavý však v parlamente skonštatoval, že nie je pravda, že by sa o zmene nediskutovalo v dostatočnom predstihu.

Kiska zákon na opätovné prerokovanie vrátil preto, lebo časť o jednopercentnom limite na poplatok je podľa neho nezrozumiteľná. Schválené znenie časti jedného odseku v paragrafe 18 zákona totiž podľa prezidenta vnáša do paragrafu vnútorný rozpor. „Citované ustanovenie súčasne nie je náležite previazané s ostatným normatívnym obsahom paragrafu 18 zákona. Preto zastávam názor, že paragraf 18 ods. 1 časť druhej vety za bodkočiarkou zákona svojím účelom, nepresnou a nejasnou formuláciou protirečí celému ustanoveniu paragrafu 18 zákona, čo môže v praxi spôsobiť významné aplikačné problémy,“ upozornil prezident.
Odstúpenie od zmluvy
Zákon o úveroch na bývanie zároveň upravuje právo spotrebiteľov na odstúpenie od zmluvy o úvere na bývanie bez udania dôvodu, a to do štrnástich kalendárnych dní od uzavretia zmluvy. Norma ustanovuje aj podmienky pri poskytovaní úverov na bývanie, postupy a informácie pred uzatvorením zmluvy, ako aj spôsob výpočtu celkových nákladov spotrebiteľa spojených s poskytovaním úveru na bývanie. Rovnako zavádza povinnosť informovať záujemcu o úver o parametroch úveru, a to na novom formulári ESIS. Účinnosť zákona je stanovená od 21. marca 2016.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies