Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Karty vúb
Ilustračné foto VÚB
26. augusta 2015 11:16 BankySpotrebiteľ od voFinanciach.skSITA

Porovnateľnosť poplatkov za platobné účty by sa mala zlepšiť

Výška poplatku za základný balík služieb by mala byť podľa vykonávacieho predpisu rezortu financií najviac tri eurá mesačne.

Vláda SR v stredu schválila návrh novely zákona o platobných službách, ktorou by sa mal zmeniť aj zákon o bankách. Ide o transpozíciu eurosmernice o porovnateľnosti poplatkov za platobné účty, o presune platobných účtov a o prístupe k platobným účtom so základnými funkciami. Výška poplatku za základný balík služieb by mala byť podľa vykonávacieho predpisu rezortu financií najviac tri eurá mesačne.

Základný platobný účet

Úpravy v zákone o bankách sa týkajú novelizácie základného bankového produktu. Cieľom je zaviesť platobný účet so základnými funkciami pre nízkopríjmové skupiny obyvateľstva. Podmienka pre poskytnutie základného bankového produktu sa upravuje z mesačného príjmu, ktorý nie je vyšší ako minimálna mzda na hornú hranicu 400 eur. Novelizáciou podmienok sa upravuje aj možnosť pre spotrebiteľa mať súčasne vkladový účet, peňažný vklad potvrdený vkladnou knižkou alebo vklad formou vybraného sporiaceho programu.

Kategória ľudí s nižšími príjmami bude mať teda podľa vyjadrení predsedu vlády SR Roberta Fica nárok na vedenie jedného bankového účtu za nulový poplatok, kategória s vyššími príjmami bude mať nárok na vedenie takéhoto účtu za poplatok tri eurá. “My si uvedomujeme, že toto rozhodnutie, ktoré je mimoriadne sociálne, bude vytvárať veľký finančný tlak na banky, a že banky budú robiť rôzne protiopatrenia. Preto som požiadal ministra financií, aby prezentácii tohto rozhodnutia o zavádzaní bankového nulového poplatku za vedenie príslušného účtu ministerstvo venovalo primeranú aj mediálnu pozornosť, aby ľudia na Slovensku mali dostatok informácií,“ skonštatoval Fico.

Základný platobný účet obsahuje zriadenie, vedenie a zrušenie platobného účtu. Zahŕňa aj operácie, ako vklad a výber finančných prostriedkov v hotovosti v mene euro. Ďalej sú to bezhotovostné prevody finančných prostriedkov z platobného účtu alebo na platobný účet v mene euro, inkaso vrátane trvalého príkazu na inkaso, úhradu vrátane trvalého príkazu na úhradu. Patrí tam aj vydanie platobnej karty.

Vyššia transparentnosť

Cieľom celého návrhu je ustanoviť základné požiadavky pre transparentnosť poplatkov, ktoré si banky účtujú v rámci platobných účtov. Podľa návrhu je potrebné vytvoriť základné pravidlá pre presun platobných účtov. Zvýšenie informovanosti spotrebiteľa sa má podľa ministerstva docieliť poskytnutím dokumentu s informáciami o poplatkoch pred uzatvorením zmluvy o platobnom účte. Taktiež sa určí spôsob zasielania výpisu poplatkov. K zvýšeniu transparentnosti má viesť aj porovnávanie poplatkov prostredníctvom nezávislej webovej stránky Národnej banky Slovenska.

Spotrebiteľom sa má podľa ministerstva financií zjednodušiť presun platobných účtov zavedením záväzných pravidiel. Jedným z faktorov zotrvačnosti klientov pri jednom konkrétnom poskytovateľovi platobných služieb je podľa rezortu financií predpokladaná komplikovanosť a nejasnosť jednotlivých krokov presunu platobného účtu. „To uvedený návrh zákona v plnom rozsahu odstráni,“ uviedlo ministerstvo. Účinnosť zákona sa navrhuje od 1. januára 2016.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame