PORADŇA: Ak už pomaly balíte na dovolenku, nezabudnite aj na poistenie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dovolenka, cestovanie, poistenie
Ilustračné foto. pixabay.com

Bez cestovného poistenia môže aj ľahké ochorenie alebo úraz stáť dovolenkára nemálo peňazí.

Podcenenie cestovného poistenia pri ceste do zahraničia môže mať nielen zdravotné, ale aj finančné dopady. Dostupnosť poistenia, najmä komfort uzatvorenia zmluvy, sa v posledných rokoch výrazne zvýšil. Poistenie je možné uzavrieť v pobočkách poisťovní, ale aj cez internet a telefón. V prípade zájazdov je poistenie možné uzatvoriť v cestovnej kancelárii.
Európsky preukaz a komerčné poistenie
Odvolávanie sa na Európsky preukaz zdravotného poistenia nie vždy postačí. Tento kryje len nevyhnutné liečebné náklady na vyšetrenie, ošetrenie či hospitalizáciu v nemocnici, aj to len v štátnych zariadeniach. Ideálne je európsky preukaz skombinovať s komerčným cestovným poistením.

„Komerčné cestovné poistenie je pre klienta zárukou, že môže cestovať do ktorejkoľvek krajiny, nielen v rámci EÚ, bez toho, aby musel rátať s veľkou finančnou rezervou na prípadné výdavky za lekárske ošetrenie a lieky. Pre konkrétnu situáciu má na výber najvhodnejšie zariadenie bez ohľadu na to, či je to verejné alebo súkromné zdravotné zariadenie,“ povedala manažérka pre neživotné poistenie v Slovenskej asociácii poisťovní Eva Jacková.
Zdravotné problémy a zranenia
Okrem oddychu, dobrodružstva a príjemných zážitkov sa mnohí dovolenkári nevyhnú rizikám ako ochorenie, úraz alebo poškodenie či strata batožiny. Medzi najčastejšie dovolenkové poistné udalosti patria podľa vyjadrení poisťovne Allianz žalúdočné a tráviace problémy, chrípka, angína, alergická reakcia na slnko, ale aj menšie či stredne závažné úrazy a zranenia.

„V minulom roku zaznamenala Allianz – Slovenská poisťovňa spolu 12 101 poistných udalostí v cestovnom poistení, čo je vyše 16-percentný nárast oproti predchádzajúcemu roku. Celková výška vyplatených škôd z cestovného poistenia sa vyšplhala na 3,85 milióna eur,“ bilancuje vedúca oddelenia rozvoja obchodu Allianz – SP Katarína Janáková.
Cena poistenia
Cena cestovného poistenia je podľa Allianzu len nepatrný zlomok výdavkov na ošetrenie v prípade choroby či úrazu v zahraničí, ktoré hradí poisťovňa. Napríklad pre cesty do Európy sa môže dospelý klient  komplexne poistiť od 1,7 eura na osobu a deň. Finančné náklady spojené s následkami úrazov či ochorení v niektorých krajinách sa pritom pohybujú v desiatkach tisíc eur.

Pri výbere cestovného poistenia sa u Slovákov tešia čoraz väčšej obľube internetové portály, ktoré porovnávajú ceny poistenia viacerých poisťovní. Analytik portálu Finančná hitparáda Pavel Škriniar odporúča nesústrediť sa len na cenu poistenia, ale všímať si, čo všetko poistenie kryje. „Portály často porovnávajú neporovnateľné balíčky. Okrem rôzneho maximálneho poistného plnenia je to aj rôzny rozsah pripoistení. Jedna poisťovňa tak v jednom porovnaní môže obsadiť prvé a v inom posledné miesto len preto, že každý portál ponúka iný balíček cestovného poistenia. Aj pri porovnávačoch platí, že bez oboznámenia sa s detailami je voľba konkrétneho poistenia ako kúpa mačky vo vreci,“ upozorňuje Pavel Škriniar.
Asistenčná karta
Pri uzatvorení poistenia dostanete spolu so zmluvou a podmienkami cestovnú kartu. Určite si ju nezabudnite vziať so sebou a noste ju všade. V prípade vzniku poistnej udalosti na nej nájdete telefónne číslo asistenčnej služby, zväčša nonstop infolinky, ktorá vám dá dostatok informácii o tom, ako v prípade poistnej udalosti postupovať.
Lekárske ošetrenie
V prípade lekárskeho ošetrenia poisťovňa Groupama odporúča preukázať sa poistením. Môže sa však stať, že lekár nebude poistenie akceptovať a budete musieť uhradiť náklady na mieste v hotovosti. Vtedy si vyžiadajte originál účtu s potvrdením o jeho zaplatení (pečiatka, podpis lekára a dátum úhrady účtu) a originál lekárskej správy s uvedením diagnózy. Náklady na ošetrenie vám spätne preplatí poisťovňa na základe týchto dokladov.
Problémy s batožinou
Ak vám ukradnú batožinu, krádež ohláste polícii a žiadajte spísanie policajného protokolu, v ktorom budú uvedené všetky odcudzené veci. Krádež alebo stratu batožiny počas prepravy oznámte prepravcovi a žiadajte od neho vyplnenie protokolu, keďže počas prepravy zodpovedá za vaše veci.

V prípade meškania lietadla alebo ak sa vám stratí batožina počas leteckej prepravy, žiadajte na letisku potvrdenie o udalosti od leteckej spoločnosti. Ak vám batožinu nedodajú do 48 hodín po prílete, náklady, ktoré vynaložíte na nákup nevyhnutného oblečenia či hygienických potrieb, vám niektoré poisťovne preplatia. Opäť je však potrebné podľa vyjadrení poisťovne Groupama doložiť všetky doklady o ich kúpe.
Povinnosti po návrate
Po návrate na Slovensko bezodkladne nahláste poisťovni vznik škodovej udalosti aj písomne. Predložiť musíte všetky originály dokladov (účty, faktúry, lekárske správy či záznamy z polície). Chýbať nesmie vyplnené tlačivo o hlásení poistnej udalosti.
Myslite aj na poistenie doma
Určite je dobré pred odchodom na dovolenku požiadať spoľahlivého suseda, aby váš príbytok či okolie skontroloval. Nechajte na seba aj kontakt. Dobre nastavené poistenie by malo byť samozrejmosťou. „Poistenie nehnuteľnosti neznamená automaticky aj poistenie domácnosti. To si stále väčšina ľudí neuvedomuje. V prípade, že dôjde k škode na zariadení domácnosti, napríklad prasknutím potrubia, elektrickým skratom a podobne či už vlastníka nehnuteľnosti alebo následne aj jeho susedov, len poistenie nehnuteľnosti nestačí,“ upozorňuje Darina Huttová, generálna tajomníčka Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov (AFISP).

Nelákajte zlodejov

1. Pred dovolenkou sa nechváľte každému, vrátane sociálnych sietí, kam a na ako dlho idete preč. Tak zbytočne nepritiahnete pozornosť zlodejov.
2. Cennosti si odložte na bezpečné miesto.
3. Poproste spoľahlivého suseda, aby vám okrem zaliatia kvetov aj pravidelne kontroloval schránku a príbytok. Poproste ho, či by z času na čas nezatiahol a neodtiahol rolety, aby to vytvorilo zdanie, že ste doma.
4. Kľúč nenechávajte pod rohožkou či na iných obvyklých miestach, ktoré pozná aj zlodej.

(AFISP)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Allianz Slovenská poisťovňa